Z uczuciami jest tak, że jak my je uznamy i jak je nazwiemy, to one tracą na swojej sile. Nie należy bać się mówić o emocjach, także tych trudnych i negatywnych – mówi psychiatra i psychoterapeuta prof. Krzysztof Krajewski-Siuda, którego wykład o męskiej depresji wygłoszony w ramach drugiej edycji Wiosennej Szkoły Bioetyki został właśnie opublikowany na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki w serwisie YouTube.
90 proc. samobójstw jest dokonywana przez osoby z depresją. 15 proc. osób chorujących na depresję popełnia samobójstwo, jeśli się nie leczy. Leczeniem ryzyko samobójstwa można zmniejszyć o połowę. 3 do 10 (w Polsce – 6) razy częściej samobójstwa popełniają mężczyźni.
Badania pokazują, że kobiety częściej zapadają na depresję. Natomiast prof. Krzysztof Krajewski-Siuda zwrócił uwagę, że one nie oddają rzeczywistości. Zauważył, że kobietom jest łatwiej werbalizować swoje przeżycia, stąd częściej mówią o swoim smutku i przygnębieniu oraz proszą o pomoc w tej materii. Mężczyźni z kolei będą to przedstawiać w sposób bardziej behawioralny.
Spora część epidemiologów uważa, że nie ma różnic w grupach definiowanych płcią w zapadalności na depresję u kobiet i mężczyzn, tylko my nie zawsze tę depresję u mężczyzn widzimy
– podkreśla psychiatra i psychoterapeuta.
Głównymi objawami depresji są: spadek nastroju, spadek napędu i anhedonia, czyli niemożliwość przeżywania radości, które utrzymują się co najmniej dwa tygodnie. Dodatkowe objawy to osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy, czarne widzenie przyszłości, myśli i czyny samobójcze, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt. Prof. Krajewski-Siuda zauważa, że w przypadku mężczyzn główne objawy nie zawsze są widoczne, a te dodatkowe wysuwają się na plan pierwszy. Z reguły depresja u mężczyzny zaczyna się od większej drażliwości i szeregu zachowań typu acting-out, które mają na celu zneutralizowanie negatywnych emocji – mogą to być zarówno używki, jak i zwiększenie aktywności fizycznej.
Przyczynami męskiej depresji są: stres, zmiany życiowe, choroby, problemy związane z pracą, trudne relacje, samotność, brak akceptacji. Sposobami radzenia sobie z depresją są farmakoterapia i psychoterapia.
Gdy już mężczyzna przychodzi do gabinetu psychiatry, to przychodzi z ciężką albo umiarkowanie ciężką postacią depresji. Wtedy oba te sposoby leczenia są ważne
– podkreśla psychiatra i psychoterapeuta.
Z uczuciami jest tak, że jak my je uznamy i jak je nazwiemy, to one tracą na swojej sile. Nie należy bać się mówić o emocjach, także tych trudnych i negatywnych. Nie wahaj się szukać pomocy, bo psychiatra nie jest chyba takim strasznym diabłem, jak go piszą
– wskazywał prof. Krajewski-Siuda.
Wiosenna Szkoła Bioetyki to program szkoleń eksperckich dla bioetyków, naukowców z różnych dziedzin, personelu medycznego, studentów oraz wszystkich zainteresowanych, którzy w swojej pracy i środowisku spotykają się z tematami bioetycznymi. Druga edycja odbyła się w Krakowie w dniach 14-15 kwietnia 2023 r.
Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.