23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasze drugie dzieci

Ocena: 5
1129

To my musimy iść za dzieckiem, dostosować się do jego potrzeb – mówi Janina Brzeszkiewicz, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie. Szkoła ma już 55 lat.

fot. Sylwia Gawrysiak

Święta tutaj w pełni: w holu wita choinka i rozświetlony zaprzęg św. Mikołaja, a stroiki, bombki, świąteczne obrazki są dosłownie wszędzie. We wszystkich salach i zakamarkach. I praca nadal trwa. W jednej sali powstają kompozycje z szyszek, w innej uczniowie dekorują pierniki, w warsztacie najstarsi chłopcy właśnie wycinają drewnianą choinkę.

Wędrujemy po nowoczesnym budynku z Janiną Brzeszkiewicz – dyrektorką szkoły, i Jadwigą Goźlińską – jej zastępcą. Placówka powstała w 1961 r. Utworzono ją w obiekcie należącym do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. – Pamiętam jeszcze tamten stary, drewniany budynek – mówi Janina Brzeszkiewicz, która w Ignacowie pracuje od 37 lat. – Gdy przyjechałam tu pierwszy raz, na spotkanie wybiegł mi uśmiechnięty chłopiec z zespołem Downa. Powitał mnie z otwartymi ramionami – wspomina.

Panie znają każdego ucznia po imieniu. I vice versa. Choć dla dzieci wicedyrektor szkoły to po prostu pani Jadzia, to widać, że mają do swoich wychowawców ogromny szacunek. Gdy wchodzimy do sal, niektórzy chłopcy wstają z krzeseł i grzecznie się kłaniają. Prawdziwi gentlemani to dziś nie tak częste zjawisko. Ale nie tu. – Bardzo często słyszymy od naszych uczniów komplementy – mówi Janina Brzeszkiewicz.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 51 (585), 18 grudnia 2016 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 grudnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter