27 maja
niedziela
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasza Huta Warszawa

Ocena: 0
790

Zostało ich czterdziestu – członków-założycieli pierwszej w stolicy zakładowej „Solidarności”. Kiedy wówczas poprosili o Mszę Świętą w hucie, przyszedł ją odprawić ks. Jerzy Popiełuszko.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Od pięciu lat spotykają się – jako Stowarzyszenie Historyczne „Solidarność” Huty Warszawa – w skromnych warunkach, w dawnej wartowni huty, dziś już sprywatyzowanej jako Huta ArcelorMittal Warszawa. Piszą o sobie: „wezwani w sierpniu 1980 r. do solidarności z protestującymi stoczniowcami Wybrzeża, przystąpiliśmy w hucie do strajku. A na jego zakończenie przybył do nas z modlitwą bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Pragniemy te historie dokumentować, dając świadectwo prawdy o najnowszej historii Polski, tak bardzo walczącej – jak mówił Jan Paweł II – o »wolność wywalczoną, ale i zadaną«”.

W kwietniu wydali sygnalne egzemplarze albumu „Huta Warszawa. Historia naszej Solidarności”. Na 470 kartach zawiera blisko 1800 opatrzonych komentarzami zdjęć wybranych z ok. 18 tys. – autorstwa głownie jednego z hutników, Adama Szymańskiego, ale także m.in. Adama Bujaka czy Chrisa Niedenthala – oraz z materiałów Ośrodka Karta. Selekcji dokonali sami bohaterowie tamtych wydarzeń. To pierwsza całościowa opowieść o „Solidarności” Huty Warszawa.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (658), 20 maja 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 maja 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły