Centrum Onkologii w Bydgoszczy od lat zbiera najwyższe oceny pacjentów. Ale to nie jedyny szpital w Polsce na światowym poziomie.
Wyłonione w dorocznym ogólnopolskim rankingu szpitale oferują solidne leczenie i dobrą opiekę. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia już po raz trzynasty sprawdzało pod tym kątem polskie szpitale. Pod uwagę brano m.in. zarządzanie, jakość opieki i usług medycznych oraz komfort pobytu pacjenta. Analizowano również zdarzenia i skargi pacjentów.
– Zaproszenia do udziału w rankingu zostały wysłane do około tysiąca placówek – mówi Mateusz Bochenek z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Uczestnicy ankiety odpowiadali na 200 szczegółowych pytań. Oceniano infrastrukturę szpitala, pytano o liczbę sal poniżej pięciu osób na oddziale, system sterylizacji pomieszczeń i narzędzi, diagnostykę. Poruszano takie sprawy jak występowanie działań niepożądanych związanych z podaniem leku, z transfuzją, błędami podczas operacji – czy na przykład w ranie operacyjnej nie zostało ciało obce, czy nie zdarzyło się zoperowanie narządu po niewłaściwej stronie ciała, poparzenie ciała podczas zabiegu. Padały pytania o liczbę zgonów w szpitalu, sekcji zwłok, pobrań narządów do przeszczepów, samobójstw. Także o liczbę szkód i uiszczonych odszkodowań. Wreszcie o satysfakcję pacjentów z leczenia i stosunek do nich personelu, w tym – czy szpital ma pełnomocnika ds. pacjentów. Pod uwagę brany był komfort pobytu pacjenta na oddziale. Pytano nawet, czy jest bezpłatny parking dla pacjentów, bar kawowy, Wi-Fi, bezpłatny dostęp do telewizora.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym |