18 października
środa
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katyń jeszcze pamiętamy

Ocena: 5
1300

Polacy pamiętają o zbrodni katyńskiej. Jeśli jednak o tę pamięć nie zadbamy, sytuacja szybko może się zmienić

fot. materiały dystrybutora ? www.fabrykaobrazu.com

Narodowe Centrum Kultury opublikowało raport prezentujący wstępne wyniki badania „Pamięć o zbrodni katyńskiej”. Z raportu dostępnego w internecie na www.nck.pl/badania wynika, że o zbrodni dokonanej w kwietniu 1940 r. na polskich jeńcach wojennych w Katyniu wie lub przynajmniej słyszało 90 proc. badanych Polaków. Czy pozostałe 10 proc. nie wie o niej nic? Można powiedzieć: całkiem nieźle. Warto jednak – jak przekonują współautorki badania Zuzanna Maciejczak i Marlena Modzelewska – porównać te i pozostałe wyniki badania z wynikami poprzednich dwóch: z 2007 r., kiedy na ekrany kin wszedł film „Katyń” Andrzeja Wajdy, oraz z 2010 r., przeprowadzonego krótko po katastrofie smoleńskiej. Oba te wydarzenia spowodowały nagły wzrost wiedzy o zbrodni katyńskiej. W 2007 r. wiedziało lub słyszało o niej 94 proc.; po katastrofie smoleńskiej deklarowało to aż 98 proc.

Po tych skokach świadomości, zwłaszcza po 2010 r. można było zaobserwować stopniowe obniżanie się wyników. Przez ostatnie siedem lat liczba tych, którym zbrodnia katyńska nie mówi nic, wzrosła o 8 proc. – Największą grupę wśród nich stanowią osoby w przedziale wieku 15-39 lat. Zmalał również odsetek tych, którzy deklarują dużą wiedzę, na rzecz tych, którzy słyszeli o zbrodni katyńskiej – mówi Zuzanna Maciejczak.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (627), 8 października 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -