12 grudnia
wtorek
Dagmary, Aleksandra, Ady
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inna płeć

Ocena: 0
631

Kobieta, mężczyzna, a może „inna”? Do końca 2018 r. we wszystkich oficjalnych dokumentach urzędowych w Niemczech zostanie wprowadzona możliwość wpisania „trzeciej” płci. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Machinę prawną uruchomiła osoba, którą niemieckie media nazywają Vanji. Urodziła się z nietypowym zestawem chromosomów, które na poziomie komórek kodują płeć człowieka. Do aktu urodzenia w 1989 r. wpisano jej płeć żeńską. Vanji nie czuła się jednak kobietą, nie czuła się też mężczyzną. Dlatego chciała, by w rejestrze urodzin jej płeć została określona jako „inna”. Sądy niższej instancji wnioski w tej sprawie odrzucały. Dopiero Trybunał Konstytucyjny uznał, że niemożność wpisania innej płci niż męska lub żeńska to dyskryminacja. Za dyskryminację uznał też pozostawianie rubryki „płeć” pustej. I nakazał zmianę prawa.

Niemiecki rząd, ustami rzecznika MSW Johannesa Dimrotha, zapowiedział, że zastosuje się do wyroku. A przedstawiciele niemieckich partii SPD, FDP i Zielonych o orzeczeniu mówili z entuzjazmem. „Wyrok jest wielkim krokiem w kierunku wolności” – powiedział szef klubu parlamentarnego Zielonych Anton Hofreiter. Jego zdaniem Trybunał udowodnił, że jest postępowy i nowoczesny.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 48 (634), 26 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 6 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły