Zapraszamy do przeczytania krótkich informacji z kraju.
Spadające powołania. Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów – wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. – Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie – komentuje ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji.
Małżeńska formacja. Blisko 2 tys. uczestników II Ogólnopolskiego Modlitewnego Kongresu Małżeństw, zorganizowanego w bazylice licheńskiej pod hasłem „Zjednoczeni w miłości, słowie i modlitwie”, całą dobę trwało na modlitwie. Słuchali też konferencji i świadectw. Pomysł wydarzenia zrodził się z potrzeby małżonków proszących tam o formację.
„Polski Szaleniec” („Polish Madman”) – to tytuł wystawy plenerowej o misjonarzu, kard. Adamie Kozłowieckim (1911–2007) na Starym Rynku w Płocku, zainicjowanej przez Fundację Towarzystwo Projektów Edukacyjnych i biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego. Tablice prezentują jego życie i pracę w Zambii – dzięki jego staraniom tamtejszy Kościół wciąż się rozwija. Kardynał opowiadał się też za suwerennością tego kraju, zrezygnował z urzędu arcybiskupa Lusaki na rzecz lokalnego duchownego, pozostał w Zambii do śmierci jako zwykły misjonarz; tam też jest pochowany.
Tropem niemieckich obozów. Polscy harcerze odwiedzili: Fort VII Toruń, KL Stutthof, KL Sachsenhausen i KL Dachau. Harcerską Pielgrzymkę Dziękczynną „Wickowe Camino; Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski w Niemieckich Obozach Zagłady” zorganizowała Fundacja Caritas Super Omnia Est, upowszechniająca postać dh. Wicka. Uczestniczyli w niej członkowie Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz ZHP działającego poza granicami kraju (Argentyna, Australia, Francja, Kanada, Szwecja, USA, Wielka Brytania). W Kaplicy Śmiertelnego Lęku, pod tablicą upamiętniającą polskich księży zamordowanych w Dachau, złożyli biało-czerwoną wiązankę oraz zapalili znicze. Projekt był sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Caritas działa. – Co roku wspieramy projekty prowadzone na całym świecie przez misjonarzy, którzy są na tzw. pierwszej linii frontu – czyli tam, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna i gdzie najtrudniej ją nieść. W tym roku przekazaliśmy już ok. 800 tys. zł na taką pomoc głównie w trzech obszarach: dożywianie, edukacja i pomoc medyczna – mówi Anna Lasocka, koordynatorka ds. projektów pomocy humanitarnej i rozwojowej w Caritas Polska. – Nasi misjonarze znają lokalne społeczności i ich potrzeby, co dla nas jest gwarancją, że te pieniądze trafią tam, gdzie zostaną najlepiej wykorzystane – dodaje. Pomóc·można, dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/misje, wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: MISJE) lub wysyłając SMS o treści MISJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).
Mniej biedy. W 2022 r. GUS odnotował dalszy spadek liczby osób korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej. Odsetek beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w ogólnej liczbie ludności wyniósł 3,4 proc., co oznacza 1,3 mln osób. Ponad 52 proc. beneficjentów stanowili mieszkańcy miast; niemal co trzeci był w wieku przedprodukcyjnym. Najwięcej ubogich gospodarstw otrzymało świadczenia z powodu problemów związanych ze złym stanem zdrowia lub niepełnosprawnością (62,6 proc.) oraz bezrobocia (47,4 proc.).
Reklamy w społecznościówkach. Prezes UOKiK razem z czterema państwowymi instytucjami rozmawiał z przedstawicielami platform społecznościowych – Metą, Googlem i TikTokiem - na temat skuteczniejszej eliminacji niezgodnych z prawem reklam. W spotkaniu w formule okrągłego stołu uczestniczyli również przedstawiciele branży reklamowej i uniwersytetów. – Podczas spotkania panowało przekonanie, że gramy do jednej bramki. Nie chodzi o nakładanie kar czy bycie „policjantem wychodzącym zza krzaka”, ale o współpracę – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl ekspert znający szczegóły konsultacji.