18 października
środa
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie głusi słyszą

Ocena: 4.95
1261

W małej podwarszawskiej miejscowości Kajetany działa Światowe Centrum Słuchu. Tu przed 25 laty zaczęły dziać się medyczne cuda

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

W Kajetanach padł w tym roku – nie pierwszy tu – rekord Guinessa: 601 pacjentów z wszczepionym implantem słuchowym przyjechało 17 lipca na jubileuszowy zjazd. Dotychczas w żadnym innym miejscu nie zgromadziło się tyle osób dawniej głuchych czy niedosłyszących, a dziś rozwijających nawet muzyczne pasje, grających na instrumentach, śpiewających.

Centrum pomogło już trzem milionom pacjentów. Medyczne cuda zaczęły się tu dziać przed ćwierćwiekiem, kiedy przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia implantu osobie niesłyszącej. Dzisiaj Kajetany to światowy standard, pod każdym względem.

 

Krawat w ślimaki

Ośrodek, położony 20 km od Warszawy, wśród lasów, przypomina raczej wysokiej klasy kurort wypoczynkowy niż placówkę służby zdrowia. W minizoo można obejrzeć konie, kucyki, osiołki, daniele, muflony, ozdobne ptaki. Przywiezione z Finlandii renifery dostały klimatyzowane pomieszczenie z wybiegiem do lasu. Sprowadził je tu przed 11 lat twórca ośrodka, prof. Henryk Skarżyński, żeby pomagały najmłodszym pacjentom zmniejszyć stres związany z chorobą. Wokół mnóstwo kwiatów, krzewów, wypielęgnowanej zieleni, także w leśnym „Ogrodzie 10 tysięcy kroków”, który zachęca do pokonania dystansu gwarantującego zdrowie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (625), 24 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -