Jeśli przegłosowany projekt dyrektywy regulujący prawo autorskie na jednolitym rynku cyfrowym wejdzie w życie, zostanie ograniczony dostęp do informacji i wszelkiego kontentu, a także swoboda wypowiedzi internautów – poinformował Związek Cyfrowa Polska.
Parlament Europejski poparł w środę projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu, tzw. ACTA 2. Za projektem opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a 39 wstrzymało się od głosu.
Związek zaapelował do rządu premiera Mateusza Morawieckiego, by podczas negocjacji, które będą toczyć się na forum Rady Europy, twardo wstawił się za interesami polskich przedsiębiorców, konsumentów i użytkowników rynku kreatywnego. "Dzisiejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim to czarny dzień dla polskiej branży cyfrowej, nowoczesnych technologii, rynku kreatywnego oraz najbardziej zainteresowanych, czyli samych internautów. Jeżeli dyrektywa nie zostanie odrzucona podczas głosowania na Radzie Europy, skończy się wolność w internecie, jaką dziś znamy" – powiedział cytowany w komunikacie prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik.
Jego zdaniem przyjęte w środowym głosowaniu prawne rozwiązania nie mają ani ekonomicznego, ani społecznego uzasadnienie. "A wręcz negatywnie odbiją się na prawach obywateli oraz konkurencyjności europejskiej gospodarki" - wskazał. Zdaniem Kanownika dyrektywa reformująca prawo autorskie kłóci się z unijną ideą jednolitego rynku cyfrowego, który ma na celu zniesienie wszelkich barier regulacyjnych i sprzyjać pełnemu wkroczeniu wszystkich krajów Unii w epokę cyfrową. Uderzy ona też - jak wskazano w komunikacie - w kraje rozwijające się, w tym Polskę, poprzez zahamowanie rozwój sektora cyfrowego w naszym kraju. Nałożone Dyrektywą nowe obowiązki i obostrzenia wprowadzą nowe bariery w działalności w sektorze nowoczesnych technologii i innowacji, a tym samym zatrzymają powstawanie innowacyjnych przedsięwzięć w Polsce - podkreślono.
"Fatalnie się stało, że całkowicie zostały zignorowane interesy obywateli Unii i przedsiębiorców" - podkreślił prezes Związku. Było to drugie podejście do projektu dyrektywy o prawie autorskim. Na początku lipca europosłowie odrzucili stanowisko komisji prawnej PE, teraz propozycja projektu uzyskała większość. Deputowani zgłosili ponad 250 poprawek.
Nowa dyrektywa, która ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie, wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy tych regulacji ostrzegają przed "cenzurą w internecie" i końcem wolności w sieci, zwolennicy wskazują natomiast, że zmiana prawa jest konieczna, by chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości.
Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT „Cyfrowa Polska” to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.