17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

20 osób zabitych i 63 rannych po ataku samobójczym w Peszawarze

Ocena: 0
1667

Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu, do którego doszło we wtorek w Peszawarze na północnym wschodzie Pakistanu. Ataku dokonano podczas wiecu świeckiej Ludowej Partii Narodowej (ANP).

fot. PAP/EPA/ARSHAD ARBAB

Wcześniej informowano o 12 zabitych. "Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 20, a 63 osoby zostały ranne, z czego 35 jest nadal w dwóch szpitalach w Peszawarze" - powiedział AFP szef miejscowej policji Qazi Jameel.

Wiec partii ANP został zorganizowany przeciwko talibom. W przeszłości ugrupowanie to było głównym celem talibskich ataków przed wyborami w 2013 roku w związku z jej otwartym sprzeciwem wobec grup ekstremistycznych.

Wówczas, także w zamachu samobójczym, zginął lider tego ugrupowania Bashir Bilour. We wtorek poniósł śmierć jego syn Haroon Bilour, który miał startować w najbliższych wyborach do pakistańskiego parlamentu.

Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie ugrupowanie Tehrik-e-Taliban Pakistan (Talibski Ruch Pakistanu - TTP). "Mudżahedin pakistańskiego Tehrik-e-Taliban Abdul Karim wczoraj wieczorem przeprowadził atak samobójczy na ważnego przywódcę ANP Haroona Biloura, w którym został on zabity" - powiedział rzecznik tej organizacji Muhamed Khorasani. Dodał, że bojownicy "wypowiedzieli wojnę" ANP oraz wezwał społeczeństwo pakistańskie, aby trzymało się z dala od tego ugrupowania.

Według cytowanego przez AFP pirotechnika, zamachowiec w wieku ok. 16 lat, miał na sobie 8 kg materiałów wybuchowych oraz 3 kg śrutu, łożysk kulkowych i innych odłamków.

25 lipca odbędą się w Pakistanie pierwsze wybory od czasu pozbawienia w ubiegłym roku funkcji publicznych premiera Nawaza Sharifa w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących Sharifa i jego rodziny.

Pod koniec maja AFP podkreślała, że liczba osób zabijanych w Pakistanie przez ekstremistów z powodów politycznych spadła w ostatnich latach o 70 proc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter