29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Chcę wam podziękować, bo widzę, że idziecie drogą naszych wielkich bohaterów"

Ocena: 0
1786

Wojska Obrony Terytorialnej po raz pierwszy obchodziły swoje święto ustanowione w dzień pamięci Polskiego Państwa Podziemnego. – Budujemy Polskę silną, która będzie miała wojsko zdolne do obrony swojego terytorium – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

fot. PAP/Marcin Obara

Podczas swojego wystąpienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego, nawiązał do znajdującego się nieopodal, na rogu ul. Królewskiej i Krakowskiego Przedmieścia tzw. "Domu bez kantów". – My też budujemy Polskę bez kantów, budujemy Polskę silną, sprawną, która jednocześnie będzie sama miała jak najwięcej sił wojskowych do obrony swojego terytorium, ale również będzie mocna swoimi sojuszami – powiedział szef rządu.

–  To jest gra na tych kilku instrumentach – uzbrojenie i modernizacja tego uzbrojenia, piąty rodzaj sił zbrojnych, jak piąty zmysł potrzebny każdemu człowiekowi, ale także etos i wiara w silną Polskę, budowa patriotycznych formacji wojskowych, a także zarządzanie tym wszystkim – mówił premier.

Morawiecki stwierdził, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są "chlubą Wojska Polskiego". – Wiem, jak głęboki jest w was nasz polski patriotyzm. Chcę wam za to bardzo podziękować, bo wiem i widzę, że idziecie drogą naszych wielkich bohaterów – mówił szef rządu.

W czwartek na pl. Piłsudskiego do żołnierzy WOT zwrócił się też szef MON Mariusz Błaszczak. – Wojska Obrony Terytorialnej, to formacja najbliższa narodowi i społeczeństwu, nawiązująca do tradycji Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych. To właśnie przykład takiej postawy w czasie II wojny światowej i później, po formalnym jej zakończeniu, stanowi wzór do naśladowania dla żołnierzy WOT, buduje etos służby WOT – ocenił szef MON.

Minister przypominał, że 21 miesięcy temu rozpoczął się proces formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. – Dziś powstaje 13 brygad, jeszcze 4 będą tworzone, a więc w sumie będziemy mieć 17 brygad WOT – dodał. – Priorytetem rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego jest bezpieczeństwo, dlatego realizujemy zadania związane z zapewnieniem zdolności obronnych Polsce, z rozbudową zdolności obronnych naszej ojczyny – oświadczył szef MON.

Błaszczak dziękował żołnierzom WOT za służbę i patriotyzm, a także ich rodzinom, za udzielane wsparcie. – Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w gronie liczniejszym, jeżeli chodzi o WOT, że potwierdzimy naszą codzienną pracą, codzienną służbą, że kochamy Polskę – dodał.

Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła przypomniał, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej ma czynić lokalne społeczności jeszcze silniejszym i bezpieczniejszymi.

Podkreślił, że obecnie, w tym celu najmłodsza formacja Wojska Polskiego realizuje liczne szkolenia – nie tylko bojowe, ale również skierowane na ratowanie zdrowia i mienia, wspierając straż pożarną, straż graniczną czy policję. Dowódca WOT zapewnił też, że wkrótce podległa mu formacja "stanie w jednym szyku z całą armią, gotowa bronić Polski".

Przypomniał, że 27 września 79 lat temu grupa oficerów zawiązała w Warszawie Służbę Zwycięstwu Polski, która "zapoczątkowała formalnie powstanie fenomenu jakim było Polskie Państwo Podziemne". "Organizacji, która w ciągu czterech lat osiągnęła niemal 400 tys. żołnierzy i to wspomnienie powinno towarzyszyć organizującym WOT w chwilach zwątpienia. Dokonali tego pod lufami niemieckich i sowieckich karabinów" – przypomniał.

– Ten dzień to dobra okazja, by dokonać oceny tego, gdzie dotarliśmy dzisiaj, w 21 miesięcy od powołania wojsk (WOT) – powiedział gen. Kukułka. Poinformował, że obecnie w szeregach WOT służy 13,5 tys. żołnierzy, 1 tys. kandydatów oczekuje na powołanie, które nastąpi w najbliższych dniach i tygodniach, a kolejnych 6 tys. kandydatów "realizuje kwalifikację".

Do żołnierzy WOT zwrócił się też płk w stanie spoczynku Jerzy Majkowski, członek zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podkreślił, że święto WOT wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, ale też w "działalność Armii Krajowej w konspiracji i w całą działalność Polskiego Państwa Podziemnego".

Stawiając żołnierzom WOT za wzór etos żołnierzy Państwa Podziemnego, oparty na przysiędze, płk Majkowski podkreślił: "Ten etos kształtował w nas, przede wszystkim, miłość do ojczyzny, patriotyzm, solidarność, prawy duch, braterstwo, zaufanie i zdolność do poświeceń. To była niesłychanie ważna cecha, tych którzy w okupacji walczyli na pierwszej linii. Mogli polegać na swoich kolegach".

Podczas uroczystości, Wojska Obrony Terytorialnej i Straż Graniczna podpisały porozumienie o współdziałaniu. Dokument formalizuje na szczeblu krajowym istniejącą już w praktyce lokalną współpracę obu formacji. Porozumienie zakłada wymianę informacji, udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego, wzajemne świadczenie usług logistycznych oraz wymianę doświadczeń. WOT i SG mają współpracować na ćwiczeniach i w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Z okazji święta WOT, szef MON wprowadził odznakę rozpoznawczą Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Symbolem wpisanym w odznakę jest znak "Polski Walczącej".

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych – rodzaj Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, współdziałanie, wspieranie i uzupełnianie działania innych służb ratowniczych.

Formowanie WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęło się z początkiem 2017 r. Obecnie w WOT służbę pełni ponad 13,6 tys. żołnierzy, w tym 11,2 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. "mapa drogowa" budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie; oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter