29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Wiatr w żagle opozycji?

Ocena: 0
982

Gośćmi Michała Karnowskiego 10 grudnia byli Paweł Nowacki, Piotr Skwieciński, Piotr Zaremba i ks. Henryk Zieliński.

 

Piotr Zaremba („W Sieci”)

Tą samą drogą

Tradycję, żeby rocznicę ogłoszenia stanu wojennego wykorzystywać w jakiś sposób do dyskusji o współczesności, o stanie demokracji w Polsce, wprowadził kilka lat temu PiS. To PiS demonstrował pod hasłem – słusznego skądinąd – zatroskania o stan demokracji np. po wyborach samorządowych, które – mieliśmy wszyscy wrażenie – nie były przeprowadzone tak, jak należy. Obecna opozycja krytykowała wtedy za to PiS bardzo ostro, mówiąc o wykorzystywaniu daty. A teraz poszła tą samą drogą. Z tym że krok dalej. Bo odezwa, która się pojawiła, zawiera element wezwania do wypowiedzenia posłuszeństwa. Tego jednak w PiS-owskich dokumentach nie było.

 

 

Paweł Nowacki (TVP)

Czyste szeregi

Jeżeli chce się realizować twarde hasła kontrrewolucji, to lepiej mieć czyste szeregi. Problem posła Stanisława Piotrowicza polega na tym, że jest jednak dokument, jego nazwisko widnieje pod aktem oskarżenia. Dla jednych bohaterstwem jest fakt, że w PRL-u zostali zdegradowani z prokuratury wojewódzkiej do okręgowej czy powiatowej. Ale dla wielu ludzi sprawą honoru było wtedy nie być prokuratorem w ogóle. Wybory z tamtych czasów są wstrząsające i mają konsekwencje do dzisiaj. Oczywiście, po 1989 roku zwyciężyły układy, które miały legalizować udział elit rządzących w PRL-u. Efektem są takie przykłady jak poseł Piotrowicz. Nie jest dla mnie zrozumiałe, dlaczego jest szefem sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

 

Piotr Skwieciński (Wpolityce.pl)

Radykalizacja opozycji

To jest taki poziom radykalizmu, który odbiera opozycji powagę. Ale jej radykalniejsza część liczy, że triumfalizm władzy PiS-u doprowadzi ją do kolejnych błędów, które pozwolą zwiększyć potencjał oporu. Mieliśmy już takie dwie kwestie. Jedna to problem aborcji, który spowodował wzrost napięcia. Wydawało się, że powstała siła, która może wyrwać się spod kontroli. I teraz druga kwestia: ustawa o zgromadzeniach też stworzyła wrażenie, że siły antyrządowe nabierają wiatru w żagle. W obu tych sytuacjach PiS zareagował, zdejmując ten wiatr z żagli. Opozycja oczywiście liczy, że za którymś razem rząd tego nie zrobi.

 

ks. Henryk Zieliński („Idziemy”)

W rękach PO

Kiedy byłem w seminarium duchownym, rejon Krakowskiego Przedmieścia również był terenem walki o krzyż. Zapewne pamiętają państwo krzyż układany z kwiatów na placu Zwycięstwa, w miejscu spotkania ze św. Janem Pawłem II. ZOMO ciągle przyjeżdżało i usuwało znicze, kwiaty. Awantura z komunistami skończyła się tym, że w końcu doczekaliśmy wolności, na placu Piłsudskiego stanął krzyż kamienny, ustawiony nota bene za czasów PO. W tej chwili klucz do rozwiązania sytuacji na Krakowskim Przedmieściu także jest w rękach pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. Gdyby stanął porządny pomnik w odpowiednim miejscu Warszawy, napięcie społeczne znacznie by osłabło.

 

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio. Omówienia poszczególnych odcinków można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter