19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Rząd, strajk i strzały

Ocena: 0
564

W pierwszym kwietniowym „Salonie Dziennikarskim” dyskutowano o spotkaniu prezydenta z szefem MON, spadku poparcia dla rządu, strajku nauczycieli oraz sytuacji za naszą wschodnią granicą.

fot. PAP/Jakub Kamiński

Gośćmi Jacka Karnowskiego byli: Agnieszka Romaszewska (TV Biełsat), Maciej Pawlicki, Piotr Zaremba („W Sieci”) i ks. Henryk Zieliński („Idziemy”).

 

ks. Henryk Zieliński

Pozytywny sygnał

Antoni Macierewicz jest jednym z ministrów mających najgorsze PR-owskie notowania w społeczeństwie. Nagromadziło się wokół niego sporo kontrowersji. Natomiast prezydent Andrzej Duda to polityk, który ciągle cieszy się wysokim poparciem. Ich spotkanie w momencie, gdy sprawa obronności naszego państwa jest naprawdę bardzo ważna, zwłaszcza w perspektywie tego, co się dzieje na Wschodzie, jest dla społeczeństwa sygnałem bardzo pozytywnym.

 

Maciej Pawlicki

Polityka informacyjna

Ugrupowanie rządzące nie w pełni panuje nad przekazem. Drugorzędne historie wyskakują na pierwszy plan i zaburzają obraz. Oczywiście, opozycja i media nieprzychylne rządowi z tego korzystają i starają się, żeby kwestia wycinki drzew czy sprawa Misiewicza stanowiły o obrazie tego rządu. Ale to jest, niestety, w znacznej mierze wina polityki informacyjnej rządu, który nie potrafi pokazać, co jest dla Polaków najważniejsze. Może powinno się wybrać dziesięć kluczowych spraw i komunikować, w którym jesteśmy punkcie, ile z nich załatwiliśmy. Są rzeczy, przy których popełniamy błędy, ale przy tych dziesięciu idziemy do przodu. A to nie jest pokazywane.

 

Piotr Zaremba

Zrozumieć obawy

Czym innym jest generalna deklaracja poparcia dla reformy edukacji, a czym innym różne niejasności okresu przejściowego. Należy zrozumieć obawy ludzi. Mówi się, że nie można zrobić omletu, nie rozbijając jaj. Ale ludzie nie lubią być tymi „rozbijanymi jajami”. To dotyczy nie tylko rodziców roczników przejściowych, ale też nauczycieli. Jestem absolutnie zwolennikiem tej reformy. Pamiętajmy jednak, że nauczyciel, który uczy teraz w gimnazjum i wie, że za dwa lata jego szkoła zniknie, ma prawo się obawiać. Bo nie do końca może przewidzieć, co się z nim stanie. Docelowo pewnie nie ma zagrożenia utraty pracy, ale w ciągu paru lat czeka tych ludzi dużo wstrząsów. Bo mogą na przykład teraz pracować w jakimś miejscu, a jutro w innym albo na przykład w kilku szkołach.

 

Agnieszka Romaszewska

Cui bono?

Mamy nasilenie różnych zjawisk na Ukrainie. Widać, że cały ten zestaw działań – malowanie pomników, ostrzelanie konsulatu, przedziwna demonstracja na drodze do przejścia w Rawie Ruskiej, podczas której udawano Polaków – może spowodować zepsucie stosunków polsko-ukraińskich, które i tak są średnie. Cui bono? – jest w tej sytuacji oczywistym pytaniem. Kto może na tym skorzystać? Państwo ukraińskie jest bardzo słabe. To dla nas poważny problem. Tę słabość widać choćby po tym, że można ostrzelać polski konsulat. Mam nadzieję, że służby ukraińskie zafunkcjonują i znajdą sprawców.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter