29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Na różnych frontach

Ocena: 0
1165

W „Salonie Dziennikarskim” z 28 stycznia publicyści rozmawiali m.in. o protestach KOD, walce z określeniem „polskie obozy koncentracyjne”, uszczelnianiu systemu podatkowego oraz pierwszych decyzjach Donalda Trumpa. Audycję prowadził Jacek Karnowski.

fot. PAP/Jacek Turczyk

 

 

 

 

 

 

Adam Borowski

KOD na oparach

Opozycja spróbowała uruchomić jeszcze jedną grupę społeczną, czemu się dziwię, bo nie ma społecznych przyczyn, by studenci oddzielnie wychodzili na ulicę. Ci, którzy wyszli, mogli uczestniczyć we wcześniejszych demonstracjach. A teraz po protestach studentów opozycji pozostaje na razie lizanie ran. Myślę, że będziemy mieli teraz chwilę spokoju. Opozycja będzie szukała nowego paliwa. KOD zaś musi czekać na marcowe wybory, bo obecna ekipa i jej przewodniczący są skompromitowani.

 

Ryszard Makowski

Zwykłe złodziejstwo

Wyłudzenia podatku VAT w Polsce sięgają kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie. Są na poziomie dziury budżetowej. Zawsze mnie dziwiło, że nikt nie próbował do tej pory tego procederu zlikwidować. Przecież to kwota takich rozmiarów, że zagraża bezpieczeństwu państwa. Myślę, że fikcyjny eksport na poziomie 20-30 mld zł to proceder zorganizowany, tak jak reprywatyzacja w Warszawie, na taką skalę nikt tego nie robi przypadkiem. To normalne złodziejstwo i dobrze, że tę sytuację staramy się doprowadzić do porządku.

 

Aleksandra Rybińska

Niemieckie podejście

Walka o prawdę historyczną i dobre imię Polski na arenie międzynarodowej przynosi rezultaty, błędne określenia są poprawiane. Niestety, jest problem w sposobie, w jaki Niemcy podchodzą obecnie do swej historii. Tuż po wojnie za Odrą nie było denazyfikacji. Poza tym Niemcy uznali, że ponieważ przegrali wojnę, stali się jej największymi ofiarami. Przyjęto postawę milczenia, by budować dobrobyt i demokrację. Dopiero wraz z ruchem roku 1968 w RFN odgórnie wymuszono rozliczenie się z wojennych zbrodni. Pozostawało ono w napięciu z potrzebą społeczeństwa, żeby zapomnieć, stworzyć sobie nową tożsamość. W NRD w ogóle nie doszło do rozliczenia – uznano, że faszyzm to skutek polityki zachodnich imperialistów, w związku z czym tylko zachodnie Niemcy ponoszą odpowiedzialność za drugą wojnę światową. Po zjednoczeniu uznano, że trzeba zająć się krzywdami, których doznali Niemcy, i poszukać współodpowiedzialnych. Zaczęły pojawiać się artykuły, że Bałtowie, Polacy także uczestniczyli w Holokauście. Próbuje się na Polakach wymusić przyznanie do współudziału w zbrodniach niemieckich.

 

Piotr Skwieciński

Trump napotkał mur

Donald Trump ma pewien podstawowy problem: do tej pory nie był politykiem, w związku z czym nie ma pojęcia o wielu ograniczeniach, które polityka ze sobą niesie. Kiedy rzucił na Twitterze, że Meksyk zapłaci za budowę muru na granicy z USA, a jeśli nie, niech prezydent Meksyku nie przyjeżdża do Waszyngtonu, szybko dostał kontrę – Enrique Peña Nieto odwołał swoją wizytę. Teraz Trump jest w procesie bardzo bolesnego dowiadywania się o ograniczeniach swojej wielkiej władzy, chociaż jest prezydentem Stanów Zjednoczonych.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter