19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ostatni dzień wizyty pary prezydenckiej w Ziemi Świętej

Ocena: 0
2564

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywają w dniach 16-19 stycznia w Ziemi Świętej.

fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Dzisiaj, w ostatnim dniu wizyty, prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu na temat relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego, organizowanym przez stronę izraelską. A w godzinach południowych para prezydencka spotka się w kurii franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej z polskim duchowieństwem pracującym na tych terenach.

Do tej pory w czasie wizyty prezydent m.in. spotkał się z polskimi elżbietankami w Betlejem, a i ich przełożoną siostrę Szczepanę Hrehorowicz odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Odwiedził także Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

 

W Jerozolimie

Oficjalne spotkania rozpoczęły się we wtorek 17 stycznia spotkaniem z prezydentem Izraela Re'uwenem Riwlinem w jego rezydencji. Pierwszy dzień wizyty zbiegł się z XX Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce i obfitował w spotkania z różnymi środowiskami żydowskimi Izraela, począwszy od wizyty pary prezydenckiej w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie wzruszającym momentem było przejście do drzewka oliwnego Ireny Sendlerowej, a także zwiedzanie Muzeum Historii Holokaustu, zwłaszcza w Sali Imion i Sali Pamięci, gdzie kantor zaintonował kadisz, modlitwę za wszystkie ofiary Szoah. Oddając cześć wszystkim Żydom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, prezydent Duda podkreślił, jak głębokiego spustoszenia dokonały niemieckie, nazistowskie obozy śmierci w czasie II wojny światowej.

Szczególnym wydarzeniem tego dnia była ceremonia wręczenia odznaczenia Orderu Orła Białego byłemu przewodniczącemu Knesetu, a także ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi. Prezydent Duda wspomniał, że rodzina prof. Weissa została uratowana przez Polaków, za co groziła im śmierć. Prezydent przypomniał, że takie niebezpieczeństwo istniało tylko w Polsce i że za pomoc udzieloną swoim sąsiadom Żydom została rozstrzelana bohaterska rodzina Ulmów. – Prof. Szewach Weiss to syn narodu żydowskiego i polskiej ziemi – powiedział prezydent.

W godzinach popołudniowych prezydent wraz z małżonką i korpusem dyplomatycznym odwiedził Bazylikę Bożego Grobu w Jerozolimie. Tam został powitany przez przedstawicieli wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Prezydencką parę do kaplicy Bożego Grobu wprowadził o. Dobromir Jasztal, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej, pozostawiając ich w ciszy i prywatnej modlitwie. Później para prezydencka przeszła do kaplicy Znalezienia Świętego Krzyża i na Golgotę, miejsce ukrzyżowania Jezusa. Na zakończenie o. Zacheusz Drążyk przekazał w prezencie krzyż z relikwiami z miejsc świętych. Z Bazyliki Bożego Grobu prezydent z towarzyszącymi mu osobami przeszli pod Ścianę Płaczu, gdzie jak podkreślił Andrzej Duda, z „wielkim wzruszeniem przyjechał się tutaj modlić o pokój.”

 

W Betlejem

Drugi dzień oficjalnej wizyty prezydenta Dudy w Ziemi Świętej poświęcony był Betlejem, położonemu na terenie Autonomii Palestyńskiej. Prezydencka para rozpoczęła wizytę od prywatnego nawiedzenia Groty Narodzenia w Bazylice Narodzenia Pańskiego i pieszo przeszła do Kaplicy Groty Mlecznej.

W południe prezydent Duda został przyjęty uroczyście w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa. Głównym tematem spotkania była rozmowa na temat pomocy na rzecz budowania pokoju na Bliskim Wschodzie.

Jednym z najbardziej wzruszających miejsc wizyty pary prezydenckiej w Betlejem było spotkanie w Home of Peace – Domu Pokoju. Siostry elżbietanki utworzyły tutaj "ognisko rodzinne" dla dzieci palestyńskich, które często są sierotami lub nie mają możliwości rozwoju w swojej rodzinie. Pierwszy Dom Pokoju został zbudowany 50 lat temu, w 1967 r. przez siostrę Rafaelę Włodarczak i współsiostry. Siostra Rafaela przez 53 lata zajmowała się pomocą dzieciom, ofiarom konfliktów w Ziemi Świętej, tworząc dla nich dom, otaczając miłością, poczuciem bezpieczeństwa, a także solidnym wykształceniem. W 2010 r. s. Rafaela otworzyła drugi Home of Peace, tym razem w Betlejem, w pobliżu izraelskiego muru bezpieczeństwa. Często podkreślała, że Dom Pokoju w Betlejem jest darem „narodu polskiego i Polonii na całym świecie”.

Obecnie siostry, których przełożoną jest s. Szczepana Hrehorowicz, wychowują 25 dzieci i prowadzą też świetlicę dla dzieci przychodzących z zewnątrz w ciągu tygodnia. S. Szczepana przebywa w Ziemi Świętej od 2000 roku i cały czas pracuje na rzecz dzieci, m.in. będąc przez sześć lat dyrektorką "Home of Peace" w Jerozolimie, a później przez ostatnie trzy lata na placówce w Betlejem. W czasie spotkania prezydent uhonorował s. Szczepanę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękując za to niezwykłe docenienie jej pracy, powiedziała, że order jest dla wszystkich sióstr elżbietanek, które w Ziemi Świętej są już od 1931 roku i do dzisiaj prowadzą dla pielgrzymów, tzw. stary i nowy Dom Polski, który znajduje się terenie ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej Mea Szearim w Jerozolimie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter