25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

May i Trump rozmawiali o NATO

Ocena: 0
749

Theresa May i prezydent USA Donald Trump podczas piątkowej wizyty premier Wielkiej Brytanii w Waszyngtonie rozmawiali o znaczeniu NATO i specjalnej relacji łączącej ich kraje. Poruszyli też kwestię sankcji wobec Rosji.

fot. PAP/EPA/Olivier Douliery / POOL

Prezydent Donald Trump i premier Theresa May w pełni zgodzili się, że „NATO jest bastionem bezpieczeństwa".

– Jesteśmy zjednoczeni w naszym niewzruszonym poparciu dla NATO – powiedziała szefowa brytyjskiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej w Białym Domu po zakończeniu rozmów.

Spoglądając pytająco na Trumpa, May dodała: – Prezydent zgadza się z tym w stu procentach. – Donald Trump przytaknął głową. Kilkanaście dni temu nazwał on NATO „przestarzałą” organizacją.

Premier May podkreśliła, że NATO musi kontynuować swoje zadania w nowych dziedzinach, właściwie inwestować w obronę i być przygotowane na walkę w cyberprzestrzeni.

Szefowa rządu Wielkiej Brytanii zdecydowanie opowiedziała się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji do czasu wdrożenia postanowień porozumienia z Mińska.

Trump oznajmił, że jest za wcześnie na rozmowę o sankcjach wobec Moskwy. Przed wizytą May w Waszyngtonie otoczenie Trumpa dało do zrozumienia, że amerykańska administracja rozważa zniesienie sankcji. W sobotę Trump ma rozmawiać telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

May podkreśliła też, że jej pierwsze spotkanie z prezydentem dało jej okazję do umocnienia stosunków łączących Zjednoczone Królestwo z Ameryką. – Dzisiejsze rozmowy były, jak sądzę, znaczącą chwilą dla prezydenta i dla mnie – dodała.

Brytyjska premier oświadczyła, że tematem jej rozmowy z Trumpem były praktyczne kroki, jakie można poczynić, aby ułatwić wymianę handlową między USA a Wielką Brytanią.

Podziękowała Trumpowi za zaproszenie jej do Waszyngtonu wkrótce po jego inauguracji. May jest pierwszą przywódczynią obcego państwa, z którą spotkał się nowy prezydent.

Therese May poinformowała, że Trump przyjął zaproszenie królowej Elżbiety II do złożenia w tym roku wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii.

W pierwszych ocenach amerykańscy komentatorzy podkreślają, że oprócz przekonania Trumpa do zdecydowanego poparcia NATO jaka filaru bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej, efekty rozmów May w stolicy USA były głównie symboliczne.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter