2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk: świat musi usłyszeć o rosyjskich zbrodniach wojennych

Ocena: 0.1
584

„Ukraina zyskuje coraz większą wewnętrzną siłę, by się bronić. Bierze się ona z obrazów straszliwych zbrodni wojennych, które widzimy w wyzwolonych miastach i wsiach” – mówił w codziennym, niedzielnym przesłaniu abp Światosław Szewczuk. Podkreśla, że zacięte walki toczą się wciąż wokół Czernihowa, Sum, Charkowa i Donbasu, nie poddaje się nieugięty Mariupol.

Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kolejny raz wzywa wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli do modlitwy o pokój na Ukrainie. „W tę kolejną wojenną niedzielę modlimy się o zwycięstwo dobra nad złem, o Boże błogosławieństwo dla Ukrainy i zakończenie tej krwawej wojny” – mówi abp Szewczuk.

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od centrum Kijowa, w wyzwolonych miastach i wsiach, widzimy ślady straszliwych zbrodni wojennych: masowe groby z setkami martwych ciał, ludzi rozstrzelanych na ulicach, czasem ze związanymi rękami, nagie kobiece ciała, które próbowano spalić, ale nie do końca się to udało. Europa widziała takie kadry tylko w czasie wyzwalania swoich miast i wsi od nazistów. Dziś przeżywa to Ukraina. Bardzo ważne jest, aby świat to widział i słyszał

– powiedział abp Światosław Szewczuk.

Serce rozdzierają także grabieże dokonywane przez rosyjską armię. To własność niewinnie zamordowanych, których chciano zetrzeć z powierzchni ziemi. Ale to się nie udało. Ukraina trwa. Ukraina walczy!

Abp Szewczuk dziękuje wszystkim, którzy jednoczą się w modlitwie o pokój na Ukrainie w różnych częściach świata. Podkreśla, że jest szczególnie wdzięczny sanktuariom maryjnym Europy, które wysłały list do prezydenta Rosji, stanowczo potępiający wojnę i domagający się jej jak najszybszego zakończenia.

Lourdes we Francji, Fatima w Portugalii, Altotung w Niemczech, Mariazell w Austrii, Loreto we Włoszech oraz Częstochowa w Polsce – we wszystkich tych miejscach trwa modlitwa w naszej intencji. To właśnie te ośrodki kształtują dziś sumienie i świadomość chrześcijan w Europie. Jestem za to bardzo wdzięczny

– powiedział abp Szewczuk.

Czytaj także: Sanktuaria maryjne Europy apelują do Putina i Unii Europejskiej

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter