Wiadomo nie od dziś, że Telewizja Polska boryka się z wieloma problemami programowymi i finansowymi, pragnie konkurować w statystykach oglądalności ze stacjami komercyjnymi. Do tego programy i filmy bardziej ambitne przerzucone zostały do kanałów rzadko oglądanych, jak TVP Kultura i TVP Historia. Efekt jest taki, że dwa główne kanały TVP, statutowo mające realizować misję szerzenia kultury, upodobniły się do stacji komercyjnych, nie będąc jednak w stanie w pełni z nimi konkurować.
Kierownictwo TVP postanowiło więc stawić czoła tej sprzeczności. W 2 kanale TVP w jesiennej ramówce mają pojawić się programy, koncerty oraz filmy fabularne i dokumentalne, w większości kontynuacje znanych już programów jak „Kocham kino” Grażyny Torbickiej, „Kultura, głupcze” i „WOK – wszystko o kulturze”.
Niektóre z zapowiedzianych filmów nie cieszyły się w kinach zbyt wielką frekwencją, a w TVP 2 zdobędą więcej widzów. Pytanie tylko, czy wszystkie zasługują na taką promocję. Jednak zasadniczym problemem w zapowiedziach programowych wydaje się jednostronność ideowa i światopoglądowa. Większość dziennikarzy prowadzących, szczególnie w cyklu „Kultura, głupcze”, nie ukrywa poglądów mocno lewicowych i lansuje odpowiednie do nich wydarzenia artystyczne.
Nową pozycją programową w TVP 2 są zapowiedziane „Rozmowy poSzczególne”, (co za dziwaczny tytuł!), cykl wywiadów z wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury. Formuła programu polega na tym, że bohater sam wybiera swego rozmówcę i miejsce wywiadu. Obok Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Pendereckiego, Julii Hartwig, Janusza Głowackiego i innych artystów, znajdujemy tu nazwisko prof. Zygmunta Baumana, który jako swego rozmówcę wybrał red. Jacka Żakowskiego. Lewicowy przechył ideologiczny jest oczywisty.
Informacje programowe na nowej stronie: www.kultura.tvp.pl
Mirosław Winiarczyk |