21 października
poniedziałek
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Frustracje pewnej pisarki

Ocena: 0
3220

Nowy film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia” czekał na polską premierę cały rok.

fot. Monolith Films

W ubiegłym roku został zaprezentowany na festiwalu w Cannes, ale polski dystrybutor zwlekał z pokazaniem go polskim widzom. „Prawdziwa historia” jest znakomicie zrealizowanym i skonstruowanym dreszczowcem, nakręconym według popularnej powieści Delphine de Vigan. Bohaterka filmu, poczytna pisarka, także nazywa się Delphine, co wskazuje na osobiste inspiracje autorki powieści, zmagającej się, jak mówiła w wywiadach, z traumami przeszłości.

Polański dochował wierności duchowi pierwowzoru literackiego. Dzięki trafnej obsadzie głównych ról kobiecych tchnął filmowe życie w niezwykłą opowieść o sfrustrowanej pisarce, przeżywającej kryzys twórczy i egzystencjalny podczas promocji swojej powieści. Przemęczona Delphine w czasie spotkania z czytelnikami spotyka tajemniczą i magnetyczną wielbicielkę, która przedstawia się jako Elle – Ona. Od tego momentu rozpoczyna się dziwna psychologiczna gra między paniami, nabierająca charakteru toksycznego zmagania o dominację i rywalizację podczas pracy nad nową powieścią. Reżyser doskonale dawkuje napięcie i zwroty akcji, aż do niespodziewanego zakończenia, kiedy to poznajemy prawdziwy sens opowiedzianych wydarzeń.

„Prawdziwa historia” oparta została na schematach doskonale znanych z wielu dreszczowców, głównie amerykańskich. Bohaterowie tych filmów zmagają się tam z rodzinnymi traumami z przeszłości, co bywa związane ze znajdywaniem symbolicznych – a czasem dosłownych – trupów w szafach, samobójstwami przodków oraz innymi makabrycznymi zdarzeniami. Jednak Polański nadał swojej opowieści głębszy sens.

Opowiedziana w filmie historia nie dotyczy tylko gry wyobraźni w głowie Delphine. Chodzi tu o szerszy problem inspirowania się autorów współczesnych powieści i filmów dramatycznymi wydarzeniami rodzinnymi. Czy to już ekshibicjonizm, czy dopiero droga do niego? W tym sensie tytuł filmu nabiera mocno dwuznacznego charakteru.

 

„Prawdziwa historia” (D’aprés une histoire vraie), Francja/Belgia, 2017. Reżyseria: Roman Polański. Wykonawcy: Emmanuelle Seigner, Eva Green, Vincent Perez i inni. Dystrybucja: Monolith Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Strzeżcie się chciwości, bo nawet gdy ktoś
ma wszystkiego w nadmiarze,
życie jego nie zależy od jego mienia

Dziś w Kościele:
poniedziałek XXIX tygodnia zwykłego 
+ dzień powszedni
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,20-25; Ps (Łk 1,69-75), Łk 12,13-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -