17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fangor na 42. piętrze. Wystawa ponad Warszawą

Ocena: 0
3408

Wielobarwne abstrakcyjne kompozycje Wojciecha Fangora czekają na wielbicieli i amatorów sztuki, na 42 piętrze wieżowca Cosmopolitan.

fot. materiały prasowe

Wystawę „Fangor. Poza płaszczyzną wizualną” w wieżowcu Cosmopolitan przy ul. Twardej 4 można zwiedzać w każdą sobotę i niedzielę. Fangorowskie plamy, okręgi i fale, a w tle zapierająca dech w piersiach panorama Warszawy. Prac jest 20 i pochodzą z „Jankilevitsch Collection”, prywatnej kolekcji gromadzącej dzieła polskich i międzynarodowych artystów. Obrazy Wojciecha Fangora wybrano z okresu lat 60. i 70. XX w.

To okres uznawany przez krytyków za najważniejszy i najciekawszy w twórczości artysty – opowiada kuratorka wystawy Katarzyna Wąs. – Widać tu doskonale maestrię posługiwania się pędzlem, kolory płynnie przechodzą jeden w drugi, bez żadnych granic.

Wystawa „Poza płaszczyzną wizualną” odbywa się w 60. rocznicę przełomowego wydarzenia w świecie sztuki, czyli „Studium Przestrzeni” Wojciecha Fangora i Stanisława Zamecznika w Salonie „Nowej Kultury”.

– Była to wystawa przełomowa, dlatego że obrazy nie funkcjonowały każdy z osobna, tylko wchodziły we wzajemne relacje i w relacje z widzami. To wydarzenie wpłynęło na rozwój sztuki environment – opowiada Katarzyna Wąs. – Chcieliśmy odnieść się do tamtej prezentacji, pokazując obrazy nie na ścianach, ale na drewnianych konstrukcjach. Dzięki temu każdy obraz ma swoją niezależną przestrzeń.

Wystawie towarzyszy premiera albumu Wojciecha Fangora „Color and Space”. Jest to pierwsza międzynarodowa publikacja poświęcona artyście.

Wystawę oglądać można w każdą sobotę i niedzielę w godz. 14-19 od 26 maja do 1 lipca. Wstęp wolny, ale trzeba pobrać w recepcji wieżowca bezpłatną wejściówkę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter