19 sierpnia
poniedziałek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cztery pory życia

Ocena: 0
326

Niezwykłym oratorium w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie na Saskiej Kępie uczczono Narodowy Dzień Życia i 25-lecie diecezji warszawsko-praskiej.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Tytuł koncertu „Cztery pory życia”, jak wyjaśnił inicjator skomponowania oratorium ks. Zbigniew Gełdon z Radia Głos w Pelplinie, świadomie nawiązuje do koncertów Antonia Vivaldiego „Cztery pory roku”. Kolejnym porom odpowiada poczęcie i narodziny człowieka, jego dzieciństwo, dorastanie i odkrywanie tożsamości jako mężczyzna lub kobieta, następnie zakochanie i małżeństwo, wreszcie starość, cierpienie i śmierć. Utwory muzyczne wykonywane przez połączone zespoły Na Cały Głos z Pelplina i Nieboskłonni z Tczewa przeplatane były świadectwami na temat poszczególnych pór życia, z których każda jest jednakowo ważna.

Koncert odbył się dzięki staraniom proboszcza parafii ks. Zygmunta Wirkowskiego i wikariusza ks. Adama Ołdaka oraz wsparciu ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i burmistrza Pragi-Południe Tomasza Kucharskiego. Gośćmi byli m.in. sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński oraz abp Henryk Hoser SAC i bp Marek Solarczyk. Abp Hoser dziękował autorom koncertu szczególnie za jego pozytywny przekaz o życiu. Wicepremier Gliński deklarował przy okazji, że czuje się zobowiązany, aby reprezentowane przez niego ministerstwo wspierało tego typu przedsięwzięcia kulturalne. Gotowość do dalszej współpracy w podobnych projektach wyraził także burmistrz Kucharski (PO). Aż by się chciało, żeby troska o życie i o dobrą kulturę w podobny sposób łączyła wszystkich Polaków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

"... przyjdź i chodź za Mną!"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 2,11-19, Ps 106 (105),34-...44, Mt 19,16-22
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -