W Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie od 24 marca otwarta będzie wystawa "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II".
Ekspozycja, mająca zainaugurować obchody przypadającej 18 maja 2020 roku 100. rocznicy urodzin papieża, z powodu sytuacji pandemicznej uczci ich zamknięcie w 2021 r.
Wystawa ma być spotkaniem z niezwykłym człowiekiem wiary, ale nade wszystko – hołdem złożonym wybitnemu Polakowi. Dlatego po raz pierwszy w Polsce pojawią się arcydzieła włoskiego malarstwa, użyczone specjalnie na tę ekspozycję przez Muzea Watykańskie, m.in.:
- "Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską" Fra Angelica
- "Święty Mateusz z aniołem" Guida Reniego
- "Uczynki miłosierdzia. Spragnionych napoić i podróżnych w dom przyjąć" Olivuccia di Ciccarella
- "Odkupiciel" Antonia Allegriego, zwanego Correggiem
- "Święta Trójca z martwym Chrystusem" Ludovica Carracciego
- "Madonna z Dzieciątkiem" Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferatem
- "Obserwacje astronomiczne" Donata Cretiego.
Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny.
Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy.
Wystawie towarzyszą utwory dedykowane Janowi Pawłowi II, skomponowane przez wybitnych polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego.
"Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" to niezapomniana podróż do świata wartości chrześcijańskich, wiary, dialogu, piękna i kultury
- zachwalają jej organizatorzy.
Wystawie - pod honorowym patronatem kard. Gianfranca Ravasiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury, i prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - będzie towarzyszył dodatkowo m.in. cykl wykładów- webinariów i szkolny program edukacyjny dla dzieci.
A już 23 marca o godz. 11.00 w Bibliotece Królewskiej odbędzie się on-line spotkanie wprowadzające w wystawę.
Transmisja: poprzez kanał YouTube oraz stronę na Facebooku.
O wystawie opowiedzą dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – prof. Wojciech Fałkowski i jej kuratorka – Beata Gadomska.