17 stycznia
czwartek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dobranocka. Historia animacji" - wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Ocena: 0
15023

Wystawę "Dobranocka. Historia animacji" oglądać można od piątku w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawa przypomni m.in. znane produkcje Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz łódzkiej wytwórni filmowej Se-ma-for.

fot. Studio Filmów, Muzeum Narodowe w Gdańsku

"Głównym bohaterem wystawy jest dobranocka, czyli krótki film animowany dla dzieci emitowany w telewizji w porze wieczornej – fenomen kulturowy, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Do przygotowania tej ekspozycji zainspirowała mnie rozmowa, jaką odbyłem z moją 10-letnią chrześnicą. Zapytałem ją, która z dobranocek jej się najbardziej podoba. Okazało się, że ona w ogóle nie wiedziała, o czym mówię" – powiedział PAP kurator wystawy Waldemar Elwart.

Na ekspozycji pokazanych zostanie 15 najważniejszych polskich bajek animowanych, m.in. "Jacek i Agatka", "Bolek i Lolek", "Reksio", "Porwanie Baltazara Gąbki". Będzie też można posłuchać najpopularniejszych melodii z seriali animowanych.

Zwiedzający wystawę będę też mieli okazję zobaczyć "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego nagrodzone w 1983 r. Oscarem oraz nominowaną w 2003 r. do tej prestiżowej amerykańskiej nagrody filmowej "Katedrę" Tomasza Bagińskiego.

"Będą też np. dwa plany zdjęciowe, autorstwa Tadeusza Wilkosza, do filmów +Miś Uszatek+ oraz +Pingwin Pik Pok+ z oryginalnych kukiełek, które brały udział w filmach. Pokażemy również scenopisy, folie celuloidowe i plakaty" – dodał Elwart.

Wystawa nie ogranicza się jednak tylko do przypomnienia osiągnięć polskiej animacji dla dzieci.

"Na drugim planie mamy szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. Ta wystawa to podróż po ewolucji tego rodzaju kina, jego gatunkach i technikach. Dowiemy się chociażby, czym się różni Fenakistiskop od flipbooka oraz jak zrobić film poklatkowy" – nadmienił kurator wystawy.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Wystawa "Dobranocka. Historia animacji" będzie czynna do końca roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -