11 stycznia
sobota
Honoraty, Teodozjusza, Matyldy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Lublina do Warszawy

Ocena: 0
4524
Nigdy nie sądziłem ani nie przewidywałem, aby mi przyszło kiedykolwiek przed śmiercią opuścić Lublin. Wyjeżdżam do Warszawy dla pracy redakcyjnej. Zostawiam Lublinowi 17 lat kapłaństwa swego. Najpiękniejszy to okres życia mego…
Takimi słowami bł. ks. Ignacy Kłopotowski żegnał się z Lublinem w 1908 roku na łamach wydawanego przez siebie dziennika „Polak-Katolik”. Podejmował decyzję zmiany miejsca pracy w przekonaniu, że będzie to korzystne dla jego działalności wydawniczej. W Warszawie swobodniej i skuteczniej mógł publikować broszury i czasopisma katolickie i zapewnić im dotarcie do większej liczby odbiorców.

Po pięciu latach pobytu w Warszawie zostaje mianowany wikariuszem przy kościele św. Anny. Rok później zostaje rektorem podominikańskiego kościoła św. Jacka. Współpracuje tam z siostrami szarytkami na polu miłosierdzia chrześcijańskiego. Po sześciu latach, w roku 1919, otrzymuje nominację na proboszcza parafii Matki Bożej Loretańskiej przy kościele św. Floriana oraz stanowisko dziekana praskiego.

Dążeniem ks. Ignacego na polu pracy wydawniczej nie były jednak osiągnięcia techniczno-ilościowe, lecz cele religijne i pragnienie umocnienia wiary katolickiej w polskim społeczeństwie, a przez to zachowanie i umocnienie polskiej tożsamości narodowej.

Był autorem, wydawcą, drukarzem, księgarzem i publicystą. Koncentrował się głównie na tematach teologicznych, religijnych i moralnych, przedstawiał tematy religijno-społeczne oraz historyczne. Ksiądz Kłopotowski nie przechodził też obojętnie obok problemów polityczno-społecznych. Czytelnika zapoznawał z wymaganiami Dziesięciu Bożych Przykazań oraz interpretował i komentował aktualne wydarzenia z katolickiego i patriotycznego punktu widzenia. Wielką jego zasługą była popularyzacja zasad wiary katolickiej oraz jej obrona, a także umacnianie w miłości do ojczyzny.

Pozycje wydawnicze ks. Ignacy Kłopotowski drukował we własnej drukarni. W lutym 1908 roku oświadczył, że wydał dwa miliony książek i rozmaitych broszur ludowych. Owocność swojej pracy wydawniczej uzależniał od własnych księgarni, które prowadziły sprzedaż na miejscu oraz sprzedaż wysyłkową. Uzyskując zgodę władz rosyjskich na założenie drukarni oraz wydawanie czasopism, w końcu 1905 roku mógł otworzyć własną księgarnię. I tak została założona Księgarnia Religijna w Lublinie, Częstochowie, Kijowie, Warszawie, Siedlcach i Łodzi.

W diecezji lubelskiej był inicjatorem prasy katolickiej, będąc wydawcą i redaktorem tygodnika „Posiew”, dziennika „Polak-Katolik” oraz miesięcznika „Dobra Służąca”. W Warszawie oprócz „Polaka-Katolika” i „Posiewu” wydawał miesięcznik „Kółko Różańcowe” i „Anioł Stróż”, wznowił wydawanie „Przeglądu Katolickiego”, rozpoczął wydawanie nowego miesięcznika „Głos Kapłański”. Aby rozwinąć działalność wydawniczą, powołał w Warszawie Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej – loretanek.

Dziś bł. ks. Ignacy Kłopotowski patronuje nie tylko w apostolskim dziele wydawniczym sióstr loretanek, które kontynuują charyzmat swego założyciela, podejmując m.in. edycje książkowe oraz założonych przez niego czasopism „Różaniec” i „Anioł Stróż”, ale również proszą go o wstawiennictwo inne katolickie wydawnictwa. Pierwszy numer tygodnika „Idziemy” ukazał się w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Ignacego Kłopotowskiego – 7 września 2005 roku. Rok później, w przededniu pierwszej rocznicy jego beatyfikacji, „Idziemy” mogło „cieszyć się dobrym jak na początek wynikiem czytelnictwa i stało mocno na nogach – pisał wówczas redaktor naczelny ks. Henryk Zieliński. „Mamy więc za co dziękować bł. Ignacemu, którego pomocy wzywamy codziennie przed rozpoczęciem pracy.”

W ostatnim czasie, 5 czerwca, portret bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, apostoła prasy i wydawnictw katolickich, został poświęcony przez bp. Mieczysława Cisłę w kaplicy Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”. Portret ten oraz relikwie bł. ks. Ignacego pozostały w siedzibie wydawnictwa, aby, jak wyznał dyrektor naczelny „Gaudium” ks. Marek Szymański, „jego wstawiennictwo pomogło wszystkim pracownikom wydawnictwa cieszyć się duchowymi owocami wydawniczej codzienności”.

Warto szukać wsparcia w gronie świętych i błogosławionych, którzy przeszli drogę wiary zwycięsko. Błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski jest przykładem wysokiej miary chrześcijańskiego i kapłańskiego powołania. Dzisiejsza rzeczywistość wymaga od osób odpowiedzialnych za społeczne środki komunikowania rzetelności informacji, prawdy i miłości. Przez jego przyczynę módlmy się za wszystkich, którzy poprzez środki współczesnego przekazu sieją dobre słowo w ludzkie serca i umysły.

Błogosławiony Ignacy Kłopotowski, apostole prasy i wydawnictw katolickich, Ty nauczałeś, że książka jest chlebem dla duszy, a prasa jest nie tylko informatorką, ale nauczycielką i wychowawczynią, że właściwym zadaniem uczciwej prasy jest pouczać i uświęcać społeczeństwo.

Prosimy cię, wspieraj dziennikarzy i redaktorów, aby w swoich działaniach byli posłuszni Duchowi Świętemu i wierni orędziu Ewangelii. Czytelnikom zaś wyjednaj umiłowanie prawdy i tych wartości, które otwierając na miłość, pomagają odnaleźć drogę do Boga.


s. Stefania Korbuszewska CSL
Autorka tekstu jest od 19 marca 2011 r. przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej
Idziemy nr 26 (407), 30 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 stycznia

Sobota, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim
Dzień Powszedni
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 6, 45-52
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter