Takimi słowami bł. ks. Ignacy Kłopotowski żegnał się z Lublinem w 1908 roku na łamach wydawanego przez siebie dziennika „Polak-Katolik”. Podejmował decyzję zmiany miejsca pracy w przekonaniu, że będzie to korzystne dla jego działalności wydawniczej. W Warszawie swobodniej i skuteczniej mógł publikować broszury i czasopisma katolickie i zapewnić im dotarcie do większej liczby odbiorców.
Po pięciu latach pobytu w Warszawie zostaje mianowany wikariuszem przy kościele św. Anny. Rok później zostaje rektorem podominikańskiego kościoła św. Jacka. Współpracuje tam z siostrami szarytkami na polu miłosierdzia chrześcijańskiego. Po sześciu latach, w roku 1919, otrzymuje nominację na proboszcza parafii Matki Bożej Loretańskiej przy kościele św. Floriana oraz stanowisko dziekana praskiego.
Dążeniem ks. Ignacego na polu pracy wydawniczej nie były jednak osiągnięcia techniczno-ilościowe, lecz cele religijne i pragnienie umocnienia wiary katolickiej w polskim społeczeństwie, a przez to zachowanie i umocnienie polskiej tożsamości narodowej.
Był autorem, wydawcą, drukarzem, księgarzem i publicystą. Koncentrował się głównie na tematach teologicznych, religijnych i moralnych, przedstawiał tematy religijno-społeczne oraz historyczne. Ksiądz Kłopotowski nie przechodził też obojętnie obok problemów polityczno-społecznych. Czytelnika zapoznawał z wymaganiami Dziesięciu Bożych Przykazań oraz interpretował i komentował aktualne wydarzenia z katolickiego i patriotycznego punktu widzenia. Wielką jego zasługą była popularyzacja zasad wiary katolickiej oraz jej obrona, a także umacnianie w miłości do ojczyzny.
Pozycje wydawnicze ks. Ignacy Kłopotowski drukował we własnej drukarni. W lutym 1908 roku oświadczył, że wydał dwa miliony książek i rozmaitych broszur ludowych. Owocność swojej pracy wydawniczej uzależniał od własnych księgarni, które prowadziły sprzedaż na miejscu oraz sprzedaż wysyłkową. Uzyskując zgodę władz rosyjskich na założenie drukarni oraz wydawanie czasopism, w końcu 1905 roku mógł otworzyć własną księgarnię. I tak została założona Księgarnia Religijna w Lublinie, Częstochowie, Kijowie, Warszawie, Siedlcach i Łodzi.
W diecezji lubelskiej był inicjatorem prasy katolickiej, będąc wydawcą i redaktorem tygodnika „Posiew”, dziennika „Polak-Katolik” oraz miesięcznika „Dobra Służąca”. W Warszawie oprócz „Polaka-Katolika” i „Posiewu” wydawał miesięcznik „Kółko Różańcowe” i „Anioł Stróż”, wznowił wydawanie „Przeglądu Katolickiego”, rozpoczął wydawanie nowego miesięcznika „Głos Kapłański”. Aby rozwinąć działalność wydawniczą, powołał w Warszawie Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej – loretanek.
Dziś bł. ks. Ignacy Kłopotowski patronuje nie tylko w apostolskim dziele wydawniczym sióstr loretanek, które kontynuują charyzmat swego założyciela, podejmując m.in. edycje książkowe oraz założonych przez niego czasopism „Różaniec” i „Anioł Stróż”, ale również proszą go o wstawiennictwo inne katolickie wydawnictwa. Pierwszy numer tygodnika „Idziemy” ukazał się w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Ignacego Kłopotowskiego – 7 września 2005 roku. Rok później, w przededniu pierwszej rocznicy jego beatyfikacji, „Idziemy” mogło „cieszyć się dobrym jak na początek wynikiem czytelnictwa i stało mocno na nogach – pisał wówczas redaktor naczelny ks. Henryk Zieliński. „Mamy więc za co dziękować bł. Ignacemu, którego pomocy wzywamy codziennie przed rozpoczęciem pracy.”
W ostatnim czasie, 5 czerwca, portret bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, apostoła prasy i wydawnictw katolickich, został poświęcony przez bp. Mieczysława Cisłę w kaplicy Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”. Portret ten oraz relikwie bł. ks. Ignacego pozostały w siedzibie wydawnictwa, aby, jak wyznał dyrektor naczelny „Gaudium” ks. Marek Szymański, „jego wstawiennictwo pomogło wszystkim pracownikom wydawnictwa cieszyć się duchowymi owocami wydawniczej codzienności”.
Warto szukać wsparcia w gronie świętych i błogosławionych, którzy przeszli drogę wiary zwycięsko. Błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski jest przykładem wysokiej miary chrześcijańskiego i kapłańskiego powołania. Dzisiejsza rzeczywistość wymaga od osób odpowiedzialnych za społeczne środki komunikowania rzetelności informacji, prawdy i miłości. Przez jego przyczynę módlmy się za wszystkich, którzy poprzez środki współczesnego przekazu sieją dobre słowo w ludzkie serca i umysły.
Błogosławiony Ignacy Kłopotowski, apostole prasy i wydawnictw katolickich, Ty nauczałeś, że książka jest chlebem dla duszy, a prasa jest nie tylko informatorką, ale nauczycielką i wychowawczynią, że właściwym zadaniem uczciwej prasy jest pouczać i uświęcać społeczeństwo.
Prosimy cię, wspieraj dziennikarzy i redaktorów, aby w swoich działaniach byli posłuszni Duchowi Świętemu i wierni orędziu Ewangelii. Czytelnikom zaś wyjednaj umiłowanie prawdy i tych wartości, które otwierając na miłość, pomagają odnaleźć drogę do Boga.
s. Stefania Korbuszewska CSL |