13 czerwca
niedziela
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XXIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Ocena: 0
456

XXIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony będzie 17 stycznia 2020 r. pod hasłem "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie świętować" (Wj 20,8). Jego oficjalne obchody odbywać się w tym roku będą po raz pierwszy w dwóch miastach : w Poznaniu i w Gnieźnie.

Fot. pixabay.com/CCO

 Program głównych obchodów XXII dnia Judaizmu przedstawił podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

15 stycznia w Poznaniu abp Henryk Muszyński odbierze nagrodę „Menora Dialogu” - za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów. Laudacje wygłoszą Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz Walter Homolka, rabin Berlina. Na obchody zaplanowane w Gnieźnie złożą się przede wszystkim: poświecenie tablicy upamiętniającej Żydów gnieźnieńskich, nawiązujące do tematu tegorocznego Dnia judaizmu sympozjum poświęcone świętowaniu dnia świętego w judaizmie i w chrześcijaństwie oraz nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka oraz Micheala Schudricha, naczelnego rabina Polski.

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem przypomniał, że niezależnie od obchodów ogólnopolskich Dzień Judaizmu podejmowany jest lokalnie przez wiele polskich miast. Zapowiedział m.in. obchody również w Warszawie i zaprosił na organizowaną 12 stycznia br. z tej okazji w kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie Liturgię Słowa oraz panel poświęcony świętowaniu dnia świętego.

Bp Markowski zwrócił uwagę, że wybór Gniezna jako miejsca tegorocznych ogólnopolskich obchodów związany jest z uznaniem dla tego miasta, naznaczonego wielowiekowa obecnością gminy żydowskiej, o której pamięć pielęgnowana jest starannie zarówno przez stronę samorządową jak i kościelną. Przypomniał zaangażowanie w tej dziedzinie m.in. abp Henryka Muszyńskiego, Prymasa – seniora. Uczestniczący w konferencji prasowej naczelny rabin Polski, Michael Schudrich zwrócił uwagę na osobowość abp Muszyńskiego, laureata nagrody „Menora dialogu”.

To człowiek, który wie, co jest ważne i który potrafi to wytłumaczyć innym

– mówił.

Bp Markowski zaznaczył, że obchody dnia Judaizmu to okazja do refleksji nad relacjami między chrześcijaństwem a judaizmem a także między Polakami i Żydami. Jest to również szansa na wspólne świadectwo wiary wobec sekularyzującego się świata. Przypomniał, że tegoroczne obchody wiążą się również z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau. Nawiązując do pielgrzymek do tego miejsca, które odbył zarówno św. Jan Paweł II, Benedykt XVI jak i papież Franciszek, podkreślił, że były one oddaniem hołdu ofiarom zbrodni ale też szczególnym apelem do świata – o pokój i pojednanie.

To prawdopodobnie miejsce, w którym zabito najwięcej ludzi na świecie – powiedział o Auschwitz rabin Michael Schudrich. Podkreślił, że pamięć o dokonanej tam zbrodni jest obowiązkiem. Zaznaczył też, że Auschwitz powinno być dla każdego wezwaniem do zmiany własnego życia i do stawania w obronie tych, którzy w danym momencie historii są grupą najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo. Jeśli każdy tak o tym pomyśli, świat zmieni się na lepsze.

– powiedział.

Nawiązując do myśli przewodniej tegorocznego Dnia Judaizmu - "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie świętować" (Wj 20,8) - bp Markowski podkreślił, że Żydzi, grupa przez wieki doświadczająca wielu zagrożeń i trudności – przetrwali m.in. dzięki przywiązaniu do dnia świętego. Zwrócił uwagę, że refleksja nad tym ważna jest dziś bardzo w Kościele, zwłaszcza wobec spadku znaczenia niedzieli jako dnia szczególnie poświęconego Bogu.

Rabin Michael Schudrich podzielił się też z zebranymi historią jednej ze Sprawiedliwych, Polki, która w czasie II Wojny Światowej i krótko po niej ukrywała żydowską dziewczynkę. Po latach doszło do spotkania uratowanej kobiety z polską rodziną, w czym pośredniczył on sam. Chęć ofiarowania zasłużonej Polce, pobożnej katoliczce, wyjątkowego daru, spowodowała, że on, rabin, zabiegał u Jana Pawła II o poświęcony różaniec.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 13 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zacznij słuchać Jezusa! (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter