27 maja
niedziela
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wilno, Duch i Miłosierdzie

Ocena: 0
762

Tu, w kościele Świętego Ducha, przez lata przebywał pierwszy obraz „Jezu, ufam Tobie”. Dziś to jedyna świątynia w Wilnie, gdzie Msze Święte odprawiane są wyłącznie w języku polskim.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

– Od czasów sowieckich był to wyłącznie polskojęzyczny kościół w Wilnie, stąd Polacy są szczególnie związani z tym miejscem – opowiada ks. Tadeusz Jasiński, od trzech lat proboszcz miejscowej parafii.

Barokowy kościół uznawany jest za jedną z najpiękniejszych wileńskich świątyń. Pełni szczególną rolę w rozszerzaniu kultu Miłosierdzia Bożego. W 1986 r. do tego kościoła przewieziony został obraz „Jezu, ufam Tobie”, pierwszy wizerunek namalowany w 1934 r. według wskazań s. Faustyny, przekazanych jej przez Jezusa. Historię tę opowiadała na łamach „Idziemy” Jadwiga Krypajtis, która w Wilnie przez wiele tygodni towarzyszyła s. Faustynie w drodze na spotkania z malarzem obrazu Eugeniuszem Kazimirowskim. Obraz trafił do kościoła Świętego Ducha za sprawą ks. Józefa Grasewicza, wówczas proboszcza w Nowej Rudzie na Białorusi, gdzie władze zabrały kościół na magazyn. Ksiądz Grasewicz obawiał się że obraz może ulec zniszczeniu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (658), 20 maja 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 maja 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły