22 grudnia
niedziela
Zenona, Honoraty, Franciszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka pokuta

Ocena: 0
3045

Z Jasnej Góry 15 października popłynie przebłaganie za grzechy polskiego Narodu. Inicjatywie podjętej przez grupę świeckich pobłogosławili polscy biskupi.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył wynagradzającej Mszy Świętej na Jasnej Górze i wygłosi kazanie. – Choć wierność Chrystusowi, krzyżowi i Ewangelii jest cechą charakterystyczną wielu pokoleń Polaków, daje się zauważyć w ostatnich latach zobojętnienie religijne pewnych grup społecznych. Tendencja ta pojawia się nie tylko w naszej ojczyźnie, ale w wielu krajach Europy – mówi abp Gądecki. Jak podkreśla, opatrznościową w tym kontekście decyzją jest ogłoszenie przez Ojca Świętego Franciszka w obecnym roku liturgicznym Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. – Inicjatywa „Wielka Pokuta” wpisuje się doskonale w ten proces – podkreśla abp Gądecki.

– Chcemy złożyć przebłaganie za wszystkie grzechy popełnione w Polsce – mówi Maciej Bodasiński, reżyser filmowy, jeden ze współorganizatorów modlitwy przebłagalnej nazwanej „Wielką Pokutą”. Inicjatywa wyszła od grupy ludzi współpracujących ze sobą podczas dzieł ewangelizacyjnych. Są tu osoby różnych stanów i zawodów: chrześcijańscy filmowcy, informatycy, bankowcy. – Mamy poczucie, że trzeba w Polsce coś zmienić, sytuacja duchowa nie jest dobra, idziemy w złą stronę, młodzież przestaje chodzić do kościoła – wylicza Lech Dokowicz.

Inicjatywę wspiera także abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. – Taka modlitwa wpisuje się w samą ideę Roku Miłosierdzia. Miłosierdzia się dostępuje wtedy, kiedy człowiek żałuje, prosi o przebaczenie i ma nadzieję że Pan Bóg przytuli go do siebie na wzór ojca w przypowieści o synu marnotrawnym – mówi. – Kiedy Lech Dokowicz przyjechał do mnie i opowiedział o idei, poczułem się trochę zawstydzony i zażenowany, że to ludzie świeccy upomnieli się u biskupów o ten wymiar przeżywania Roku Miłosierdzia, jakim jest pokuta w wymiarze narodowym. Przyjmuję tę inicjatywę z całą otwartością i wdzięcznością. Pan Bóg posługuje się różnymi osobami w budowaniu Królestwa Bożego – podkreśla abp Jędraszewski.

– Pan Bóg jest inicjatorem tej akcji, nie my – mówi Lech Dokowicz. – We współczesnym świecie Kościół przeżywa rzeczywistość Miłosierdzia Bożego okrojonego o bardzo ważny element: często mówi się o miłosierdziu, ale bez sprawiedliwości. Siostra Faustyna mówiła, że „konfesjonał jest trybunałem Bożego Miłosierdzia”. Inaczej mówiąc, miłosierdzie jest dane każdemu, kto uzna swój grzech i będzie prosił Boga o przebaczenie. Mamy świadomość, że konfliktów, w które Polska jest uwikłana zewnętrznie i wewnętrznie, nie można rozwiązać na sposób ludzki. Potrzebna jest ingerencja Boga, wszechmogącego Stwórcy, by możliwa była przemiana. Można to wyprosić przez pokutę, stąd idea wydarzenia, do którego zapraszamy wszystkich Polaków – zachęca.

Lech Dokowicz twierdzi, że potrzebne jest duchowe rozeznanie, które grzechy uczyniły największe zło i nie zostały przed Bogiem wyznane. – Są to grzechy komunizmu, systemu który miał doprowadzić do stworzenia świata bez dla Boga. Lenin powiedział: „Jestem osobistym wrogiem Boga”. W pierwszych latach komunizmu w Związku Radzieckim zabito ponad 200 tys. osób duchownych.

Ten system bezpośrednio walczył z wiarą chrześcijańską i z Panem Bogiem. Po 1945 r. w Polsce kilkanaście procent społeczeństwa współpracowało z systemem komunistycznym. Bóg nigdy nie został przeproszony za te postawy, nie proszono o zmazanie win – mówi.

– Grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu Dekalogu, a takim działaniem była współpraca z komunizmem, przekładał się na kolejne grzechy: alkoholizm, przemoc, pychę i grzechy przeciwko życiu – dodaje Lech Dokowicz. – W gabinetach ginekologicznych każdą kobietę w ciąży pytano wówczas standardowo: „Usuwamy czy zachowujemy” – przypomina Maciej Bodasiński. – Aborcje w Polsce były dokonywane na masową skalę. Święci Matka Teresa i Jan Paweł II, upominając się o życie nienarodzonych, przypominali, że nie ma większego grzechu niż aborcja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 grudnia

IV Niedziela Adwentu
Oto ja służebnica Pańska,
niech mi się stanie według słowa twego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 39-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Bóg rozbija namiot
Nowenna do Dzieciątka Jezus 16-24 XII
Nowenna do Świętej Rodziny 20-28 XII 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter