17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: biskup z Belgii odmówił przyjęcia godności kardynała

Ocena: 5
671

Emerytowany biskup Gandawy w Belgii Lucas Van Looy odmówił przyjęcia godności kardynalskiej, a papież Franciszek zatwierdził jego decyzję – poinformował w piątek portal Vatican News za belgijskim episkopatem. W tle jest sprawa zarzutów zaniedbań w podejściu do przypadków pedofilii w jego dawnej diecezji.

fot.PAP/EPA

Nominację kardynalską dla 80-letniego biskupa papież ogłosił pod koniec maja, zapowiadając konsystorz na 27 sierpnia. Emerytowany dostojnik został wymieniony wśród pięciu przyszłych kardynałów, którzy z racji wieku nie mogą uczestniczyć w konklawe.

W Belgii na wieść o tej nominacji doszło do polemiki, bo dostojnikowi zarzucono to, że nie dość stanowczo reagował na przypadki pedofilii, gdy był biskupem Gandawy do 2019 roku. Chodzi o uchybienia w prowadzeniu dwóch spraw dotyczących sprawców nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

W czwartek episkopat Belgii w wydanym komunikacie podał, że "po to, aby nie dopuścić do tego, by ofiary nadużyć zostały ponownie zranione" nominacją kardynalską biskup Van Looy poprosił papieża, by zwolnił go z jej przyjęcia.

"Papież przyjął tę prośbę" - dodano w nocie. Ponadto mowa w niej jest o tym, że przewodniczący episkopatu Belgii kardynał Jozef De Kesel i wszyscy biskupi kraju "doceniają decyzję" biskupa i zapewniają o swej determinacji w walce z wszelkimi nadużyciami w Kościele katolickim. Jak podkreślili, dobro ofiar i ich bliskich zawsze stawiają na pierwszym miejscu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter