26 listopada
czwartek
Delfiny, Sylwestra, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa-Praga: modlitwa za chorych na trąd

Ocena: 0
726

W niedzielę 29 stycznia bp Józef Szamocki – biskup pomocniczy diecezji toruńskiej i członek Komisji KEP ds. Misji przewodniczył w katedrze warszawsko-praskiej Mszy świętej z okazji 64. Światowego Dnia Trędowatych.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Stanisław Gancarek z Częstochowy i ks. Zenon Rutkowski z Inowrocławia. Podczas nabożeństwa modlono się w intencji wszystkich chorych na trąd i tych, którzy im posługują.

Na początku Mszy świętej proboszcz katedry ks. Bogusław Kowalski wskazał okoliczności towarzyszące tegorocznym obchodom Światowego Dnia Trędowatych. We wtorek 24 stycznia zmarła Anna Sułkowska, kierownik wspierającego chorych na trąd Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya w Indiach i członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Z kolei w liturgii wspominano w niedzielę bł. Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

Homilię bp Szamocki rozpoczął od rozważania fragmentu Księgi Sofoniasza: „Szukajcie Pana, wszyscy pokorni ziemi”. – Prorok ten myślał o swoich czasach, o wielkim dramacie, kiedy każdy znający Pana Boga z Dekalogu zaczynał odchodzić – podkreślił hierarcha.

Potem nawiązał do błogosławieństw, które wymienił Jezus w kazaniu na Górze. – Żyć życiem ośmiu błogosławieństw to żyć życiem Jezusa. "Błogosławieni pokój czyniący" i "błogosławieni cisi" to ludzie takiego pokroju, którego potrzebuje dziś świat. Widać to w dramacie z 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych – mówił bp Szamocki. – To my, chrześcijanie, mamy być narzędziem, przez które Bóg obdarzy świat szczęściem i pokojem oraz nada naszej ziemi nowe oblicze – dodał. – Wejść jak owca między wilki i nie ulec przemianie w wilka; dotyczy to nas, pasterzy Kościoła, kapłanów, sióstr zakonnych, ale także uczniów Kościoła – zaznaczył.

Na zakończenie Eucharystii do kruchty katedry przeszła procesja, która zatrzymała się przy tablicy upamiętniającej bł. Bolesławę Lament. Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny poprowadziły modlitwę o jej kanonizację. W trakcie Mszy świętej na ołtarzu znajdowały się relikwie błogosławionej.

Na zakończenie Eucharystii w podziemiach katedry odbyło się spotkanie z mieszkankami ośrodka Jeevodaya w Indiach. Można było dowiedzieć się więcej na temat codziennego życia w ośrodku otaczającym opieką trędowatych oraz poszerzyć wiedzę o samej chorobie.

Organizatorami obchodów Światowego Dnia Trędowatych były Sekretariat Misyjny Jeevodaya i Fundacja Heleny Pyz – Świt Życia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 18,1-2.21-23;19,1-3.9a; Ps 100,2-5; Łk 21,20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter