22 grudnia
niedziela
Zenona, Honoraty, Franciszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Peregrynacja relikwii Ulmów w DW-P [galeria]

Ocena: 0
700

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów rozpoczęła się w diecezji warszawsko-praskiej 11 maja.

Fot. Irena Świerdzewska

Relikwiarz przekazany został przez archidiecezję warszawską w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia – kościele o. paulinów. Relikwie w procesji ulicami Starego Miasta, dalej przez Most Śląsko-Dąbrowski na Wiśle, do katedry św. Floriana niosło kolejno pięć rodzin wielodzietnych z diecezji warszawsko-praskiej. Wśród nich rodzina z sześciorgiem dzieci i niedawno utraconym siódmym dzieckiem oraz rodzina, w której dziecko modlące się za wstawiennictwem bł. Dzieci Ulmów zostało uzdrowione z choroby. W dniu peregrynacji diecezje warszawskie przeżywały święto patronki Matki Bożej Łaskawej. Stąd na czele procesji z relikwiami Rycerze Jana Pawła II nieśli wizerunek maryjnej opiekunki. 

Relikwiarz niesiony w procesji, przedstawiający całą rodzinę na tle kościoła św. Doroty w Markowej, ukazany był w czasie beatyfikacji 10 września ubiegłego roku. To jeden z dwóch relikwiarzy zawierający doczesne szczątki wszystkich dziewięciorga błogosławionych. Relikwie przed katedrą warszawsko-praską przywitali bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej oraz ks. dr Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP, inicjator ogólnopolskiej peregrynacji relikwii bł. Ulmów. 

W Mszy Świętej pod przewodnictwem bp. Kamińskiego uczestniczyli wierni diecezji warszawsko-praskiej, w tym wiele rodzin z dziećmi.

Przeżywamy szczególny czas modlitwy za małżeństwa i rodziny. Niech w życiu, wypełnianiu powołania, w formacji realizują to, czego pragnie od nich Jezus. To jest program, który zakładamy nie na rok-dwa, powinien on trwać nieustannie

– powiedział w homilii bp Kamiński. Jako wzór wskazał rodzinę Ulmów, w której panowała czułość, opiekuńczość, obecna była stale zgodna wspólna modlitwa.

Oni zdali pomyślnie najważniejszy egzamin życia, teraz ich zadaniem jest oddawać chwałę Bogu i towarzyszyć nam w drodze

– powiedział bp Kamiński. 

Po Eucharystii dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, bliski krewny Wiktorii Ulmy (Wiktoria Ulma, z domu Niemczak, była siostrą babci i matką chrzestną ojca M. Szpytmy – przyp. red.), wygłosił prelekcję o rodzinie błogosławionych i zaprezentował zdjęcia. Dr Szpytma przypomniał, że peregrynacja relikwii bł. Ulmów odbywa się także za granicą. Drugi z relikwiarzy bł. Ulmów, zawierający relikwie wszystkich dziewięciorga błogosławionych, nawiedza właśnie parafię katedralną św. Patryka w Nowym Jorku. 

Bardzo cieszę się z tej peregrynacji, którą dokładnie śledzę, a w Warszawie w niej uczestniczę, bo tu mieszkam. Widzę po tym dzisiejszym dniu, jak jest to ważne umocnienie dla rodzin, małżeństw. Ulmowie są świadkami, że można w trudnych warunkach pięknie żyć, mieć liczną rodzinę i przyjmować każde nowe życie. Wzruszające było dla mnie kiedy szedłem w procesji z relikwiami z kościoła o. jezuitów do kościoła o. paulinów. Dla mnie to nie są tylko krewni ale i błogosławieni, do których zwracam się o pomoc

– powiedział „Idziemy” dr Szpytma.

W dalszej części wieczoru wierni trwali na modlitwie przy relikwiach. 

Z katedry praskiej relikwie bł. Rodziny Ulmów 12 maja trafiły do parafii św. Jana i Pawła na Gocławiu, 13 maja do par. Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, 14 maja – par. św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim, 15 maja – par. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, 16 maja – par. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, 17 maja – sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie 18 maja o godz. 11 bp Romuald Kamiński odprawił Mszę Świętą.

Zakończenie peregrynacji odbędzie się w szczególny dzień. 18 maja przypada  124 rocznica urodzin Jana Pawła II

– mówi „Idziemy” ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II.

W organizację i czuwanie przy relikwiach zaangażowane będą też męskie grupy z naszej parafii, jak Wojownicy Maryi, Rycerze Jana Pawła II, Męski Różaniec. Będzie to też okazja do zaprezentowania tych męskich wspólnot. W pierwsze soboty miesiąca panowie gromadzą się na modlitwie przy statule Matki Bożej Łaskawej przy sanktuarium, która została wzniesiona i poświęcona w 100-lecie Bitwy 1920 r.

– mówi ks. Ziółkowski 

W ostatnim dniu peregrynacji w diecezji warszawsko-praskiej, 18 maja relikwie przewieziono do domu św. Faustyny w Ostrówku. Tu o godz. 13.00 zorganizowano spotkanie z dziećmi. Relikwie przejęła diecezja łomżyńska. 

Kolejne nawiedzane diecezje i archidiecezje to: warmińska, ełcka, białostocka, drohiczyńska, siedlecka, lubelska, zamojsko-lubaczowska, rzeszowska, przemyska. Peregrynacja zakończy się 21 września 2024 r. Towarzyszy jej wystawa IPN-u o błogosławionej rodzinie z Markowej.

Szczegółowy program peregrynacji w poszczególnych dekanatach diecezji warszawsko-praskiej na: 
https://diecezja.waw.pl/peregrynacja-relikwii-bl-rodziny-ulmow-w-diecezji-warszawsko-praskiej/

GALERIA

 

GALERIA

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 grudnia

IV Niedziela Adwentu
Oto ja służebnica Pańska,
niech mi się stanie według słowa twego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 39-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Bóg rozbija namiot
Nowenna do Dzieciątka Jezus 16-24 XII
Nowenna do Świętej Rodziny 20-28 XII 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter