22 grudnia
niedziela
Zenona, Honoraty, Franciszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w AW

Ocena: 0
210

W czasie sobotniej Mszy Świętej w archikatedrze warszawskiej, która zainaugurowała peregrynację relikwii, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że "męczeństwo, które ponieśli Ulmowie jest najwyższym świadectwem o Chrystusie".

Fot. archwwa.pl

Na wstępie kard. Nycz nadmienił, że relikwie są przede wszystkim znakiem, który przypomina o rodzinie z Markowej i ich bohaterskim czynie. Mają także zobligować wiernych do poznania świadectwa życia Ulmów.

W życiu świętych, także błogosławionej rodziny Ulmów, objawiła się bowiem łaska Boża i jej działanie. Dlatego dziękujemy Bogu za tę beatyfikowaną rodzinę, która przypomina nam, że uwielbiamy Boga w Trójcy Świętej Jedynego, który się nam objawia także w osobie świętych

– zaakcentował.

Metropolita warszawski znaczył, że wierni mają w niebie nowych orędowników, a także nowych bohaterów, wzór do naśladowania.

Żeby ich naśladować trzeba przynajmniej minimalnie poznać życie tej rodziny, także w spełnianiu obowiązków rodzinnych, domowych, wychowywaniu dzieci, ale przede wszystkim poznać dzieje ich męczeńskiej śmierci za drugiego człowieka

– zaakcentował.

Kard. Nycz przypomniał, że chrześcijanin nie jest do końca osobą z tego świata, musi swoim życiem i świadectwem wychodzić poza niego dlatego będzie przez doczesny świat prześladowany.

Może być zmuszony do walki w imię obrony wartości najwyższych. Wydaje się, że w dzisiejszych w czasach trochę o tym zapominamy, chcemy się upodobnić do tego świata, czasem mu się przypodobać. Tymczasem Pan Jezus mówi, że chrześcijanin jest człowiekiem, który musi myśleć i działać w tym świecie, ale pamiętając o życiu wiecznym

– podkreślił.

Dodał, że w życiu są wartości, dla których warto poświęcić życie.

Nie tylko przez śmierć męczeńską, trzeba oddawać życie dzień po dniu, czyniąc jakby w poprzek oczekiwaniom tego świata. Ponosząc tego takie czy inne konsekwencje

– wyjaśnił duchowny.

Męczeństwo które ponieśli Ulmowie jest najwyższym świadectwem o Chrystusie. Do świadectwa jesteśmy wszyscy zobowiązani jako chrześcijanie

– dodał.

Kardynał przyznał, że jest wiele aspektów, w których warto naśladować rodzinę Ulmów. Kolejnym z nich jest troska o rodzinę jako trwały związek, stwarzający najlepsze warunki do wychowania dzieci.

Pozostawienie po sobie potomstwa to jest rola niezastępowana

– ocenił duchowny, dodając, że katolicy powinni dawać świadectwo również wzorem dobrego małżeństwa, wychowaniem dzieci i przyjmowaniem na świat potomstwa.

Po Mszy Świętej odbyło się czuwanie modlitewne ze wspólnotą Domowego Kościoła, uroczysty apel jasnogórski oraz zakończenie nawiedzenia i przekazanie relikwii Wspólnotom Jerozolimskim.

Peregrynacja w archidiecezji warszawskiej potrwa do 11 maja. Wydarzeniu towarzyszy poświęcona Rodzinie z Markowej wystawa IPN. Przekazanie relikwii między diecezjami będzie miało wyjątkową formę – z kościoła ojców paulinów do katedry warszawsko-praskiej przejdzie procesja różańcowa, w której niesione będą relikwie Rodziny Ulmów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 grudnia

IV Niedziela Adwentu
Oto ja służebnica Pańska,
niech mi się stanie według słowa twego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 39-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Bóg rozbija namiot
Nowenna do Dzieciątka Jezus 16-24 XII
Nowenna do Świętej Rodziny 20-28 XII 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter