25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek jedzie na Węgry

Ocena: 0
561

Franciszek przybędzie na Węgry z oficjalną wizytą apostolską w dniach 28-30 kwietnia. Jej hasłem są słowa: „Chrystus jest naszą przyszłością” (Krisztus a jövőnk). Będzie to 41. podróż zagraniczna Franciszka w jego dziesięcioletnim pontyfikacie, a także drugi pobyt w Budapeszcie.

fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Program

Zgodnie z planem podróży, papież przyleci z Rzymu do Budapesztu w piątek, 28 kwietnia, rano. Następnie zostanie oficjalnie powitany przez prezydent Katalin Novák i szefa węgierskiego rządu Viktora Orbána w Pałacu Sándora w Budapeszcie. Wygłosi przemówienie do polityków i społeczeństwa obywatelskiego w oficjalnej rezydencji premiera, w dawnym klasztorze karmelitów.

Wczesnym wieczorem papież spotka się z przedstawicielami Kościoła lokalnego, w tym z księżmi, seminarzystami, zakonnikami, diakonami i duszpasterzami, w konkatedrze św. Stefana archidiecezji Budapeszt-Esztergom.

Program na sobotę, 29 kwietnia, przewiduje prywatną wizytę w Instytucie Bł. Władysława Batthyány-Strattmanna, katolickiej instytucji społecznej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzrokową i intelektualną. Następnie papież spotka się z osobami dotkniętymi ubóstwem, uchodźcami i pracownikami kościelnych organizacji społecznych w kościele elżbietanek niedaleko dworca Keleti. Obecni będą także uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na Węgrzech. Tuż obok kościoła św. Elżbiety Węgierskiej na placu Rózsák znajduje się również niewielki kościół pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny, gdzie zaplanowano krótkie spotkanie ze wspólnotą greckokatolicką.

Młodzi ludzie ze wszystkich diecezji na Węgrzech zgromadzą się na spotkaniu z papieżem w sobotę po południu w hali sportowej im. László Pappa, z 15 tys. miejsc.

Na wieczór zaplanowano też zwyczajowe prywatne spotkanie Franciszka z lokalnymi współbraćmi z jego zakonu jezuitów. Odbędzie się ono w nuncjaturze apostolskiej, papieskiej rezydencji podczas pobytu w Budapeszcie.

W ostatnim dniu wizyty, w niedzielę, 30 kwietnia, o godz. 9.30 na placu Kossutha rozpocznie się wielka papieska Msza św. z udziałem tysięcy wiernych.

Bezpośrednio przed odlotem do Rzymu o godz. 18.00 papież Franciszek spotka się z przedstawicielami nauki i kultury. Miejscem spotkania jest nowoczesny budynek wydziału informatyki Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmány’ego, który został reaktywowany 30 lat temu, po upadku komunizmu na Węgrzech.

W delegacji oficjalnej, oprócz sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Piera Parolina i sekretarza ds. relacji z państwami abp. Paula Gallaghera, znajdą się m. in.: prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich abp Claudio Gugerotti oraz prefekt Dykasterii ds. Biskupów abp Robert Prevost.

Centralnym elementem logo papieskiej podróży jest most łańcuchowy z Budapesztu, najstarszy na Węgrzech. Zbudowano go ponad Dunajem, aby łączył dwa miasta: Budę i Peszt. Przywołuje to wielokrotnie powtarzane przez papieża słowa o potrzebie budowania mostów między ludźmi. Na dwóch filarach mostu spotykają się barwy Stolicy Apostolskiej (żółta i biała) oraz Węgier (czerwona, biała i zielona).

Logo otoczone jest kołem symbolizującym Eucharystię, ale także świat zbawiony przez Chrystusa. Z lewej strony koła umieszczono krzyż, co ma przypominać przemówienie Franciszka, wygłoszone 12 września 2021 roku w Budapeszcie, w którym mówił o krzyżu jako moście między przeszłością i przyszłością. Na prawo od koła znajduje się, napisane po węgiersku, motto podróży: „Chrystus jest naszą przyszłością” wraz z informacją: „Papież Franciszek na Węgrzech 28-30 kwietnia 2023”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter