Spadek liczby członków Kościołów w Niemczech trwa i może jeszcze przyspieszyć.
Według nowego badania przewidywane zmniejszenie się liczby wiernych o połowę, do 2060, może nastąpić już około 2040 r., poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA. Z przedstawionego 14 listopada w Ulm badania członkostwa w Kościołach (KMU) wynika, że dynamika ta „może nastąpić jeszcze szybciej w Kościele katolickim”.
Na podstawie badania przeprowadzonego w 2019 r. przez Uniwersytet we Fryburgu oceniono, że do 2060 r. dwa główne Kościoły w Niemczech będą miały tylko około 22,7 mln członków, czyli prawie o połowę mniej niż w 2017 r. (44,8 mln).
W nowym badaniu, w którym po raz pierwszy wziął udział także Kościół katolicki, 43 proc. katolików i 37 proc. protestantów, „pozostających członkami” swych Kościołów, zostało sklasyfikowanych jako „skłonnych do odejścia”. Trzy czwarte katolików i dwie trzecie protestantów stwierdziło, że nie wyklucza wystąpienia z Kościoła.
Ogólnie rzecz biorąc, wyniki KMU potwierdzają, że zaangażowanie religijne ludzi i zaufanie do Kościołów nadal maleje. Dla prawie 8 na 10 spośród 5282 respondentów religia nie ma znaczenia (38 proc.) lub ma znaczenie niewielkie (40 proc.). Nawet wśród członków Kościoła tylko 4 proc. (katolicy) i 6 proc. (protestanci) postrzegają siebie jako wierzących i bliskich Kościołowi. Niemniej jednak 36 (33) proc. stwierdziło: „Czuję się związany(-a) z Kościołem, mimo iż w wielu sprawach zachowuję do niego krytycyzm”.
Kościół katolicki darzy zaufaniem nadal 9 proc. ogółu respondentów, a Kościół ewangelicki 24 proc.; Kościołowi katolickiemu ufa tylko niewiele więcej osób niż islamowi.
Jednocześnie badanie pokazuje, że ludzie nie są obojętni wobec Kościołów, ale chcieliby w nich reform. Między innymi 96 proc. katolików i 80 proc. protestantów stwierdziło, że jeśli ich Kościół chce mieć przyszłość, musi się zasadniczo zmienić.
Zwraca również uwagę fakt, że wśród osób religijnych i związanych z Kościołem zaangażowanie społeczne jest znacznie wyższe niż w pozostałej części społeczeństwa. Na przykład o swoim zaangażowaniu w wolontariat w ciągu ostatniego roku informowało 49 proc. katolików i 46 proc. ewangelików, ale tylko 33 proc. osób bezwyznaniowych.
Ogólnie Kościoły przeżywają poważny kryzys, skomentowała KNA wyniki badań. W 2022 r. po raz pierwszy mniej niż połowa obywateli Niemiec deklarowała członkostwo w którymś z Kościołów. Liczba wystąpień osiągnęła nowy rekordowy poziom – również z powodu przestępstw seksualnych i innych skandali.