28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nabożeństwo biblijne w Dniu Judaizmu

Ocena: 0
1034

Najważniejszym elementem modlitewnym obchodów XX Dnia Judaizmu w Kielcach było nabożeństwo biblijne w bazylice katedralnej z udziałem biskupów katolickich, duchownych innych Kościołów chrześcijańskich oraz delegatów społeczności żydowskiej.

fot. PAP/Piotr Polak

Nabożeństwu przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski w asyście biskupów: bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem oraz Rady KEP ds. Dialogu Religijnego oraz bp. Mieczysława Cisło, b. przewodniczącego tegoż Komitetu. Przy ołtarzu towarzyszyli im: ks. mitrat Władysław Tyszuk – proboszcz kieleckiej parafii prawosławnej i pastor Wojciech Rutkowski – proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Kielcach i Radomiu.

W nabożeństwie uczestniczyli reprezentanci judaizmu i państwa Izrael: Ruth Cohen-Dar, wiceambasador Izraela w Polsce, rabin Yehoshua Ellis, przedstawiciel naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, rabin Abraham Skórka - rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva i przyjaciel papieża Franciszka oraz rabin Małgorzata Kordowicz. Obecni byli także: Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski i Wojciech Lubawski – prezydent Kielc.

– Kościół to miejsce modlitwy i dialogu, miejsce spotkania człowieka z Bogiem, gdzie dzisiaj modlimy się wspólnie – mówił bp Jan Piotrowski zapraszając biskupów, rabinów, delegatów innych Kościołów do zapalenia kolejnych ramion menory ustawionej przed ołtarzem. Następnie został odczytany tekst z Księgi Proroka Jeremiasza, począwszy od słów będących mottem tegorocznego Dnia Judaizmu: „Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20,7 -9).

– Słowa proroka są gorzkie, smutne, potężne i inspirujące – mówił prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Pytał, czego po 2600 latach mogą one nas nauczyć? – Mnie uczą tego, że jestem włączony w sprawę większą, niż to, co widzę wokół siebie – mówił. Zauważył także, że jesteśmy na „zakręcie cywilizacyjnym”, w której to sytuacji znacząca jest rola wielkich religii opartych na Biblii, przede wszystkim chrześcijaństwa. 

Ks. dr Tomasz Siemieniec, biblista z kieleckiego Seminarium nawiązał do słów św. Pawła z Listu do Koryntian: „Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami”, określając okoliczności powstania Listu umownym tytułem ”Czas łaski dla wspólnoty w Koryncie”. – Jako chrześcijanie i Żydzi zwracamy się ku Bogu prosząc o Jego łaskę i aby ten czas łaski nigdy się nie kończył – mówił, przypominając, że „wiara Pawła doskonale oddaje doświadczenie narodu Izraela”. – Nasza obecność tutaj to prośba o to, abyśmy umieli otwierać się na łaskę i aby wydawała ona obfite owoce – mówił ks. Siemieniec.

Homilię podczas tego szczególnego nabożeństwa wygłosił lubelski biskup pomocniczy, Mieczysław Cisło.

– Ból Boga jest wielki, jeśli Jego dzieci żyją w konfliktach (…), ale dzisiaj Bóg – nasz jeden Bóg – ma wielką radość, że jesteśmy razem: Żydzi, katolicy, ewangelicy, prawosławni, a może i poszukujący jedynego Boga – powiedział. 

Zauważył, że Księga Jeremiasza „ukazuje światła i cienie losów rzecznika Bożego, mówi o przemożnej sile słowa Bożego i obietnicy”. Podkreślił, że Księga Jeremiasza i teologia nawiązując do tradycji prorockich, pozwoliły narodowi wybranemu przetrwać ciężkie czasy niewoli oraz ,że dla chrześcijan prorok Jeremiasz ma swoje figuralne odniesienie - do Jezusa. Biskup zauważył także, że każde pokolenie potrzebuje „liderów – proroków apostołów”, tym bardziej, że religia w dzisiejszych czasach jest coraz mniej statyczna. Przypomniał także wkład kolejnych papieży w dialog z judaizmem i stosowne dokumenty Stolicy Apostolskiej. 

– Jesteśmy posłani, by budować nowy świat (…) ku radości naszego wspólnego Ojca w niebie – podsumował bp Mieczysław Cisło.

Nabożeństwo biblijne zakończyło błogosławieństwo Aaronowe, którego udzielił bp Jan Piotrowski.

Tegorocznym obchodom Dnia Judaizmu towarzyszy cytat z proroka Izajasza: „Uwiodłeś mnie, a ja pozwoliłem się uwieść”.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, zainicjowany przez Episkopat Polski, po raz pierwszy obchodzono w 1998 r. Co roku celebrowany jest w innym polskim mieście. W 2018 r. odbędzie się, jak zapowiedział w Kielcach bp Rafał Markowski, w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter