Miniony rok przebiegał w Kościele powszechnym pod znakiem Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Obchody – zapowiedziane bullą papieża Franciszka Misericordiae vultus – trwały od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r.
Inauguracja odbyła się dokładnie w 50. rocznicę zamknięcia Soboru Watykańskiego II. Przez otwarte Drzwi Święte w bazylice św. Piotra przeszło w czasie trwania Jubileuszu ponad 21 mln zarejestrowanych pielgrzymów. Rzeczywista liczba jest z pewnością znacznie większa. Bramy Miłosierdzia otwarto zresztą nie tylko w Watykanie i pozostałych głównych bazylikach Rzymu: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami, ale również w katedrach i sanktuariach na całym świecie. Z przejściem przez nie wiązało się uzyskanie odpustu zupełnego. Innym ważnym znakiem Jubileuszu było posłanie w Środę Popielcową 10 stycznia 2016 roku grupy 1071 misjonarzy miłosierdzia, których zadaniem było głoszenie „radości przebaczenia”. Kapłani ci – 76 z Polski – otrzymali władzę rozgrzeszenia z grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej oraz z aborcji.
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia spowodował, że w papieskim kalendarzu pojawiło się kilka nowych punktów. Przede wszystkim dodatkowe sobotnie audiencje, w czasie których Ojciec Święty rozważał różne aspekty miłosierdzia. Franciszek wprowadził również zwyczaj „piątków miłosierdzia”. Raz w miesiącu odwiedzał osoby cierpiące, chore, wykluczone. Spotkał się m.in. z uchodźcami na Lesbos, niepełnosprawnymi ze wspólnoty Arka w Ciampino czy chorymi dziećmi w szpitalu w Prokocimiu.
Abp Stanisław Gądecki zamyka Drzwi Święte w archikatedrze poznańskiej (fot. BP KEP Marcin Mazur)
Swoje specjalne jubileusze obchodzili w Rzymie przedstawiciele różnych grup społecznych. Bardzo szczególny charakter miał Jubileusz pracowników dzieł miłosierdzia i wolontariuszy, połączony z kanonizacją bł. Matki Teresy z Kalkuty. Do Wiecznego Miasta zjechało też wiele narodowych pielgrzymek. Narodowa Pielgrzymka Polaków, wpisana w obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski, odbyła się 22 października.
Jubileusz Miłosierdzia przebiegał pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. Na jego zakończenie papież wydał list apostolski Misericordia et misera. „Nadszedł czas, aby zrobić miejsce wyobraźni miłosierdzia” – zaapelował w nim Franciszek.
Czytaj także: To dopiero początek: Sylwia Gawrysiak
Msza dla pielgrzymów polskich w bazylice św. Pawła za Murami (fot. Irena Świerdzewska)