21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lampa Pokoju św. Franciszka dla króla Jordanii

Ocena: 0
990

Król Jordanii Abdullah II odebrał Lampę Pokoju św. Franciszka. Zgodnie z tradycją uroczystość wręczenia tego franciszkańskiego wyróżnienia odbyła się w Asyżu. Obecna była ubiegłoroczna laureatka, kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Fot. PAP / EPA / CROCCHIONI

Król Jordanii został wyróżniony za swe zaangażowanie w obronę praw człowieka, promowanie dialogu i harmonii między wyznawcami różnych religii oraz za przyjęcie w swym kraju rzeszy uchodźców.

„Kolejny raz z bazyliki św. Franciszka popłynęło orędzie pokoju, dialogu i przyjęcia drugiego, w czasach gdy współczesny świat zdaje się stawiać na promowanie wykluczenia, budowanie murów i wzniecanie nienawiści między cywilizacjami” – mówi o. Mauro Gambetti, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu.

Zauważa, że uroczystość odbyła się w 800. rocznicę spotkania Biedaczyny z Asyżu z egipskim sułtanem, co przypomina światu o konieczności budowania kultury spotkania i braterstwa. Wyrazem tego są m.in. papieskie podróże do krajów o większości islamskiej, tak jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Maroko, gdzie Franciszek jutro uda się z wizytą.

Franciszkańska Lampa pokoju jest kopią szklanej lampy oliwnej płonącej nieustannie u grobu św. Franciszka z Asyżu. Zakon franciszkanów honoruje w ten sposób zaangażowanie polityczne na rzecz wspólnego dobra i porozumienia między narodami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
+ Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
«Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-7.11-13; Ps 19,2-5; Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter