22 stycznia
środa
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inauguracja Jana Pawła II

Ocena: 5
4106

Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, Jego zbawczej władzy!

„Otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji rozwoju. Nie lękajcie się! ” – mówił Jan Paweł II podczas Mszy Świętej inaugurującej jego pontyfikat w niedzielę 22 października 1978 r.

Długo przed godz. 10, kiedy miała rozpocząć się uroczystość, wielotysięczną rzesza rzymian i pielgrzymów z całego świata – także z Polski – zaczęła wypełniać plac św. Piotra i prowadzącą do niego Via della Conciliazione. Polacy zajmowali sektor blisko ołtarza, niektórzy ubrani byli w stroje narodowe i regionalne, zwłaszcza krakowskie, góralskie i żywieckie.

Przy ołtarzu ustawiono ponad sto krzeseł dla kardynałów koncelebransów, osobno dla pozostałych biskupów, przełożonych zakonów i przedstawicieli ponad 20 Kościołów chrześcijańskich. Obecny byli m.in. patriarchowie prawosławni z Melitonem z Konstantynopola, metropolita Juwenalij z Moskwy i przedstawiciele Cerkwi prawosławnych z wielu krajów. Przyjechali stojący na czele swoich organizacji i Kościołów: przywódca anglikanów dr Donald Coggan, przewodniczący Unii Utrechckiej abp Marinus Kok. Wśród członków delegacji Światowej Federacji Luterańskiej był m.in. bp Janusz Narzyński, zwierzchnik polskich luteran. Przybyli również członkowie Komisji ds. Związków Religijnych z Judaizmem dr Fritz Becker i dr Joseph Lichten.

Władze państwowe reprezentowało 121 delegacji specjalnych, w tym 106 państw i 15 organizacji międzynarodowych. Władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej reprezentował przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński. Obecni byli m.in. król Hiszpanii Juan Carlos i królowa Sofia, książę Jean z Monako, prezydent Austrii Rudolf Kirchsläger, prezydent Irlandii Patrick Hillery, prezydent Libanu Elias Sarkis. Byli też premierzy: Francji – Raymond Barre, Włoch – Giulio Andreotti, i Holandii – Andries Van Agt.

Msza Święta zgromadziła ponad 300 tys. wiernych i transmitowana była do 15 krajów europejskich, w tym do Polski, a także przez łącza satelitarne na wszystkie kontynenty.

Papież z Polski uroczystość rozpoczął prywatnie, modlitwą przy grobie św. Piotra w grotach watykańskich. W tym czasie schola śpiewała na zmianę z ludem Veni Creator Spiritus i laudesy. Punktualnie o godz. 10 papieski orszak, złożony ze 112 kardynałów, powitany został na placu św. Piotra burzliwymi oklaskami.

Po rozpoczęciu Mszy Świętej kardynał protodiakon Pericle Felici, ten sam, który 16 października ogłaszał światu radosne Habemus papam!, podszedł do Jana Pawła II i wygłosił formułę: „Niech błogosławiony będzie Bóg, który wybrał cię na pasterza całego Kościoła, powierzając ci posługę apostolską. Obyś mógł jaśnieć w chwale w czasie długich lat życia ziemskiego, aż do chwili, gdy powołany przez Pana osiągniesz nieśmiertelność w Królestwie niebieskim”.

Następnie kard. Felici nałożył na ramiona papieża paliusz. Obrzęd ten zastąpił koronację, z której zrezygnował już Jan Paweł I. Potem rozpoczęło się homagium wszystkich obecnych na uroczystości 125 kardynałów, także tych nieuczestniczących w koncelebrze np. z powodu inwalidztwa. Z każdym z nich papież wymienił parę słów. Jako jeden z pierwszych homagium złożył kard. Stefan Wyszyński. Ojciec Święty odwzajemnił pocałunek i przez chwilę na oczach całego świata trwał ich wzajemny uścisk. Podobnie papież zachował się w stosunku do kard. Josefa Slipyja, który w łagrach sowieckich spędził 18 lat.

„Dzisiaj nowy biskup wstępuje na rzymską Katedrę Piotrową, wstępuje pełen drżenia, świadomy swej niegodności. Jak bowiem nie drżeć wobec wielkości tego powołania i wobec powszechnego posłannictwa tej rzymskiej stolicy? Na Stolicę Piotrową w Rzymie wstępuje dziś biskup, który nie jest rzymianinem. Biskup, który jest synem Polski, ale od tej chwili staje się również rzymianinem! ” – mówił w homilii Jan Paweł II.

Papieska homilia komentowana była na całym świecie, zwłaszcza wątek, który zachęcał wyznawców Chrystusa do odwagi: „Nie obawiajcie się przyjąć Chrystusa i zgodzić się na Jego władzę! Pomóżcie papieżowi i wszystkim, którzy chcą służyć Chrystusowi i przy pomocy władzy Chrystusowej służyć człowiekowi i całej ludzkości”.

Polacy szczególnie zapamiętali słowa: „Wszystko, co bym mógł powiedzieć, będzie blade w stosunku do tego, co czują wasze serca. Więc oszczędźmy słów. Niech pozostanie tylko wielkie milczenie przed Bogiem, które jest samą modlitwą”. I jeszcze była prośba o modlitwę na Jasnej Górze.

Prośbę skierowaną do Polaków papież powtórzył na zakończenie Mszy Świętej, podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański: „Dziś odmawiacie Anioł Pański z papieżem. Wnet wrócicie do Polski. Gdy go będziecie odmawiać, a proszę, byście odmawiali go często, odmawiajcie go w jedności z papieżem, który jest waszym bratem, synem naszej ojczyzny”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 1, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Jana Bosko 22-30 I


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter