W niedzielę 11 sierpnia w parafii św. Wawrzyńca w Gliniance bp Marek Solarczyk przewodniczył polowej Mszy Świętej w intencji parafian. Okazją było przypadające dzień wcześniej wspomnienie patrona parafii oraz 250. rocznica jej erygowania.
20130813 12:32 Jacek Kalinowski
fot. Jacek Kalinowski/Idziemy
Mszę Świętą odprawiono na ołtarzu ozdobionym w ludowe pasiaki, który ustawiono na placu w pobliżu kościoła św. Wawrzyńca.
W imieniu wiernych bp. Solarczyka przywitała Irena Nowak – radna gminy Glinianka. Poinformowała ona o duchowych przygotowaniach parafian do odpustu: peregrynacji obrazu Matki Bożej Glinieckiej po wioskach oraz modlitwie odnawiającej misje święte. Słowa powitania skierował także proboszcz parafii, ks. Krzysztof Krzesiński. Mówił o znaczeniu wizerunku regionalnej patronki i łaskach płynących za przyczyną obrazu.
Parafianie zapewnili o duchowej łączności z abp. Henrykiem Hoserem, który w ostatnim czasie jest szczególnie atakowany przez media.
W homilii biskup Solarczyk nawiązując do liturgii słowa powiedział, że tajemnica słów z Księgi Mądrości zachęca nas, abyśmy spróbowali spojrzeć w przeszłość; abyśmy potrafili zobaczyć, na ile my jako synowie i córki tych, którzy z oddania, z miłości do Boga, z troski o człowieka, z uwielbienia dzieł, które On wpisał w ich życie, ich rodzin, tego miejsca, tej miejscowości, tych wiosek, tych ziem, podejmowaliśmy działania z takim oddaniem. – Ten kościół od 250 lat jest niesamowitym, czytelnym świadectwem tych prawd – mówił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
– Na ile my potrafimy stanąć i w otwartości serca, patrząc w otwarte niebo, powiedzieć do tych, których jesteśmy dziedzicami: jestem wierny, chcę razem realizować to dzieło, bo to jest dzieło moich ojców, dzieło moich dziadów, dzieło tych, których jestem kontynuatorem? Ja – w nowych warunkach, w nowym czasie, w tym, co jest dzisiaj moim doświadczeniem. Ja to dzieło chcę podjąć – mówił biskup.
Przywołując postać Abrahama, biskup przypomniał, że oczekiwał on "miasta zbudowanego na silnych fundamentach”, którego architektem i budowniczym jest sam Bóg. Jednocześnie szedł wraz z rodziną do tego miasta, które Bóg im zawierzył, które im obiecał. Nie cofnęli się oni do miejsca, z którego wyszli. Abrahama, Izaaka, Jakuba bp Solarczyk nazwał patriarchami, ojcami wiary, niosącymi ze sobą bagaż ludzkich zachowań i poszukiwań.
Biskup nawiązał również do mających odbyć się za trzy lata Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. – Czy to nie jest tylko spojrzenie, że oto młodzi się spotykają. Może jest to przypomnienie dla nas: patrz, oto jesteś młody, byłeś młody. Tylu młodych jest pośród ciebie, oto oni zostali zawierzeni, tak jak ty zostałeś zawierzony wielu innym, tak jak idziesz z tą ufnością i radością, że oto obok ciebie są ci, którzy złożyli ci świadectwo: życia i wiary – mówił.
Wspominając postać św. Wawrzyńca, bp Solarczyk przypomniał jeden z faktów, kiedy na żądanie namiestnika rzymskiego, by przyniósł skarby Kościoła, przyprowadził on przed jego oblicze biednych i chorych.
Wielokrotnie przypominano odniesienia do Bożej Opatrzności czuwającej nad tym szczególnym miejscem i zachowanym w całości kościołem, mimo zawieruchy dwóch wojen światowych. Przypomniano także wielkie znaczenie dla wiary i życia religijnego poprzednich gospodarzy na tym terenie. Wspominano, że pierwszy kościół był erygowany w 1556 roku dzięki Wawrzyńcowi Dobrzynieckiemu.
Nabożeństwo uświetniła Orkiestra Dęta Gloria z Otwocka (dyrektorem generalnym jest Bolesław Żołek) i chór parafialny pod przewodnictwem Karola Jóźwickiego.
Po Mszy Świętej parafianie wzięli udział w części handlowo-artystycznej uroczystości. Swój dorobek zaprezentowali m.in. uczniowie i nauczyciele Gimnazjum Dwujęzycznego im. Jana Pawła II, Koło Gospodyń Wiejskich, a z koncertem wystąpił zespół młodzieżowy Magia.
Ksiądz proboszcz Krzysztof Krzesiński wręczył puchar Ludowo-Integracyjnemu Klubowi Sportowemu "Przelew Glinianka", zwycięzcy rozgrywek w piłce nożnej o Puchar Proboszcza. Mistrzostwa były rozgrywane po raz szósty.