7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Seniora i Chorego

Ocena: 0
366

W sobotę 24 września w sanktuarium św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu odbył się V Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego w diecezji warszawsko-praskiej. Mszy św., z możliwością przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych przewodniczył bp. Jacek Grzybowski.

fot. Robert Sliwiński

Od godziny 10.00 seniorzy i chorzy mieli okazję wykonać podstawowe badania: poziomu cukru i ciśnienie krwi. Zanim rozpoczęła się Eucharystia z przepięknym koncertem wystąpił konkatedralny żeński Chór Kamionek z Konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie. W koncelebrze Mszy św. wzięło udział wielu księży, w tym kustosz sanktuarium ks. prałat Andrzej Kuflikowski i ks. dr Arkadiusz Zawistowski – krajowy duszpasterz służby zdrowia.

Dostojnego gościa, przybyłych seniorów i chorych powitał gospodarz miejsca ks. Kuflikowski. Nawiązał do wczorajszych uroczystości odpustowych ku czci patrona św. Ojca Pio. Witając bp. Grzybowskiego ks. Kuflikowski powiedział m.in., „że przybył, aby celebrować Eucharystię z sakramentem namaszczenia chorych dla naszego diecezjalnego, duchowego, mobilnego, „Domu Ulgi w Cierpieniu”.

Bp Grzybowski w homilii nawiązując do liturgii Słowa wyjaśnił naukę płynącą z Księgi Koheleta i omówił szeroko pojęcie przemijalności. Nawiązują do Ewangelii św. Łukasza „Oto wszyscy byli pełni podziwu dla wszystkich czynów Jezusa”. „Ale zobaczcie on jakby odciął się od tego i powiedział twardo, mocno. (Łk 9, 43b-45) Weź wy do sobie dobrze do serca te słowa: Syn Człowieczy będzie wydany, ręce ludzi” i to jest dla nas wskazówka w momencie kiedy jest dobrze jesteśmy szczęśliwi. Jest powodzenie, siła, pamiętajmy, że to przeminie” – dodał biskup.

Po Mszy św. z prelekcją jak racjonalnie się leczyć i jak prowadzić zdrowy tryb życia wystąpiła lek. med. Grażyna Rybak. Jak mówił ks. Arkadiusz Zawistowski „w ramach V Diecezjalnego Dnia Seniora i Chorego są udzielane porady medyczne: chirurg, ortopeda, internista, kardiolog, dermatolog, diabetolog, jest też punkt pielęgniarski. Z chorymi jest przeprowadzona rozmowa, taka podpowiedź, nakierowanie do jakiego specjalisty pójść, jak sobie poradzić z problemem. Bo może będzie go można rozwiązać go tu i teraz, a jak nie trzeba będzie udać się do przychodni.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter