W sobotę 24 września w sanktuarium św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu odbył się V Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego w diecezji warszawsko-praskiej. Mszy św., z możliwością przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych przewodniczył bp. Jacek Grzybowski.
Od godziny 10.00 seniorzy i chorzy mieli okazję wykonać podstawowe badania: poziomu cukru i ciśnienie krwi. Zanim rozpoczęła się Eucharystia z przepięknym koncertem wystąpił konkatedralny żeński Chór Kamionek z Konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie. W koncelebrze Mszy św. wzięło udział wielu księży, w tym kustosz sanktuarium ks. prałat Andrzej Kuflikowski i ks. dr Arkadiusz Zawistowski – krajowy duszpasterz służby zdrowia.
Dostojnego gościa, przybyłych seniorów i chorych powitał gospodarz miejsca ks. Kuflikowski. Nawiązał do wczorajszych uroczystości odpustowych ku czci patrona św. Ojca Pio. Witając bp. Grzybowskiego ks. Kuflikowski powiedział m.in., „że przybył, aby celebrować Eucharystię z sakramentem namaszczenia chorych dla naszego diecezjalnego, duchowego, mobilnego, „Domu Ulgi w Cierpieniu”.
Bp Grzybowski w homilii nawiązując do liturgii Słowa wyjaśnił naukę płynącą z Księgi Koheleta i omówił szeroko pojęcie przemijalności. Nawiązują do Ewangelii św. Łukasza „Oto wszyscy byli pełni podziwu dla wszystkich czynów Jezusa”. „Ale zobaczcie on jakby odciął się od tego i powiedział twardo, mocno. (Łk 9, 43b-45) Weź wy do sobie dobrze do serca te słowa: Syn Człowieczy będzie wydany, ręce ludzi” i to jest dla nas wskazówka w momencie kiedy jest dobrze jesteśmy szczęśliwi. Jest powodzenie, siła, pamiętajmy, że to przeminie” – dodał biskup.
Po Mszy św. z prelekcją jak racjonalnie się leczyć i jak prowadzić zdrowy tryb życia wystąpiła lek. med. Grażyna Rybak. Jak mówił ks. Arkadiusz Zawistowski „w ramach V Diecezjalnego Dnia Seniora i Chorego są udzielane porady medyczne: chirurg, ortopeda, internista, kardiolog, dermatolog, diabetolog, jest też punkt pielęgniarski. Z chorymi jest przeprowadzona rozmowa, taka podpowiedź, nakierowanie do jakiego specjalisty pójść, jak sobie poradzić z problemem. Bo może będzie go można rozwiązać go tu i teraz, a jak nie trzeba będzie udać się do przychodni.