26 października
poniedziałek
Lucjana, Ewarysta, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwieście lat diecezji sandomierskiej

Ocena: 0
1839

Historia ziemi sandomierskiej, to historia ludzi, którzy mówią Bogu i swej ojczyźnie, ziemi, tradycji, jednoznaczne "tak", odrzucając wszelkie przejawy przemocy, kłamstwa i zdrady – powiedział w sobotę w Sandomierzu abp Marek Jędraszewski, podczas obchodów dwustulecia diecezji.

fot. PAP/Piotr Polak

Sobotnia Msza Święta w katedrze sandomierskiej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio była głównym punktem obchodów jubileuszu.

W homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który podczas wizyty w Sandomierzu w 1991 r. mówił, że "użyźniła tę ziemię w XIII w. krew błogosławionych męczenników sandomierskich, duchownych i świeckich, którzy w wielkiej liczbie zginęli za wiarę z rąk Tatarów".

– Tak bardzo radujemy się z tego, że patrząc na te wielkie dzieje ziemi sandomierskiej i historię tej diecezji, możemy powiedzieć z całym przekonaniem i wdzięcznością wobec Boga, że świadectwo Chrystusowe utrwaliło się w was, więc nie brak wam żadnego daru łaski – powiedział hierarcha.

Abp Jędraszewski przytoczył także historie księży związanych z diecezją sandomierską, którzy "zapisali się szczególnie w momentach dramatycznych i niezwykle trudnych".

– Nie możemy w tej wielkiej historii świadectwa, tak głęboko wpisanej w dzieje tej ziemi, zapomnieć o księżach męczennikach II wojny światowej. 20 z nich poniosło śmierć z rąk Niemców, większość z nich zginęła w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Spośród 108 męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II, znalazło się siedmiu księży pochodzących z diecezji sandomierskiej – przypomniał abp Jędraszewski.

Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że obchody jubileuszu diecezji są "świętowaniem w drodze, podobnie jak cała misja Kościoła, wypełniana na wzór Chrystusa". – Historia diecezji i każdego z nas będzie biegła dalej – dodał.

Diecezję sandomierską ustanowił w 1818 r. papież Pius VII. W latach 1981-1992 nosiła nazwę diecezji sandomiersko-radomskiej. W marcu 1992 r. papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" wydzielił diecezje radomską i sandomierską (poszerzoną o kilka dekanatów z diecezji lubelskiej, przemyskiej i tarnowskiej).

Diecezja sandomierska ma 242 parafie i liczy ponad 680 tys. wiernych. Pracuje w niej 622 księży diecezjalnych i 69 zakonnych. W tamtejszym seminarium kształci się 50 kleryków. Patronami diecezji są św. Stanisław – biskup i męczennik oraz bł. Wincenty Kadłubek, biskup.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter