12 grudnia
wtorek
Dagmary, Aleksandra, Ady
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas Akcji

Ocena: 0
677

Święty Jan Paweł II podczas 27 lat posługi Piotrowej nieustannie nawiązywał do dzieła ewangelizacji poprzez misję głoszenia dobrej nowiny i życie według wskazań wiary, którą nieustannie należy rozwijać, formować i pogłębiać.

Koncert na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowany przez Akcję Katolicką na Święto Niepodległości; fot. ks. Henryk Zieliński / Idziemy

Temat ten św. Jan Paweł II poruszał na wszystkich kontynentach, ale kierował też uwagi do Kościoła w Polsce. Był świadomy szans i zagrożeń: „nie zapominajmy, że droga do rzeczywistej zmiany oblicza Polski przebiega przez serce każdego Polaka… i zależy od nawrócenia serca każdego poszczególnego Polaka i Polki” – mówił do biskupów polskich 15 stycznia 1993 r.

A więc papież widział i odważnie oceniał zapaść moralną każdego Polaka i Polki, a także związaną z tym zapaść moralności społecznej w całej Polsce, której można i trzeba przyjść z pomocą przez postawę czynu zrodzonego z wiary. Wiedział też, że sama zachęta do naprawy sumień jednostki łatwo uleci z pamięci. Potrzebne są struktury dobra, stosujące wytrwałą metodologię w dążeniu do celu, jakim jest życie z wiary jednostek, rodzin i społeczeństw. Stąd rodzi się uznanie Kościoła wobec inicjatyw ewangelizacyjnych, jakimi są np. pielgrzymki, dni młodzieży czy różne akcje środowisk: młodzieżowych, misyjnych, medycznych etc.

Dużą sympatią i szacunkiem św. Jana Pawła II cieszyły się ruchy katolickie, ich liderzy i założyciele, którym papież poświęcał wiele uwagi i czasu. Niejednokrotnie zapraszał ich na wieczory przy ognisku w Castel Gandolfo, na Mszę w prywatnej kaplicy i na wspólny posiłek. Założyciele Focolare, Communione e Liberazione, Drogi Neokatechumenalnej, prezesi Akcji Katolickiej i innych stowarzyszeń z bezpośredniego kontaktu z papieżem czerpali dodatkową motywację do pogłębiania swego charyzmatu. Dzięki papieżowi zacierała się niezdrowa konkurencja, a pogłębiała współpraca, jedność, komunia różnorodnych charyzmatów w poszczególnych wspólnotach.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 48 (634), 26 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 6 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły