Podczas kazania wygłoszonego podczas Mszy św. na Boże Ciało abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, podkreślał, żę Bóg w każdej Mszy św. się z nami sprzymierza i że przymierze nie może być jednostronne.
Fot. PAP/Adam WarżawaMetropolita białostocki Józef Guzdek apelował, byśmy przyjąwszy Ciało Chrystusa, jako żywe monstrancje szli do domów, szkół, miejsc pracy i nieśli tam Boga z Jego prawem miłości. Biskup pomocniczy krakowski Damian Muskus także namawiał, by w wierze nie poprzestawać na zewnętrznych znakach i słownych deklaracjach.
Abp Stanisław Gądecki przypominał z kolei powszechny wymiar Eucharystii, podczas której przekraczane są granice nie tylko społeczne i polityczne, ale także te, które dzielą niebo i ziemię. O jedności między chrześcijanami, która jest nie jednością struktury, przepisów czy poglądów, ale jednością sióstr i braci w Bogu, mówił z kolei kard. Grzegorz Ryś.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wyraził zaniepokojenie nowymi ideologiami o podłożu marksistowskim. Wymienił: zakaz objawiania wiary w przestrzeni publicznej i ograniczanie możliwości nauczania religii w szkołach, a także żądanie aborcji bez ograniczeń. W podobnym duchu mówił abp Wacław Depo:
Nikt nie ma prawa do zabijania nawet, gdy się to przegłosuje w parlamentach Europy i świata. W Polsce nikt nie ma prawa zabijać, bo wtedy czynimy się nie tylko panami, ale niewolnikami zła. Eucharystia jest szkołą miłości rodzicielskiej
– kontynuował i modlił się, aby w Polsce szanowane było macierzyństwo i ojcostwo, najwyższe prawo rodziny do życia.
W kontekście ateizacji życia publicznego metropolita tarnowski abp Andrzej Jeż wyraził obawę, że niebawem duchowni mogą zniknąć także ze szpitali i innych placówek. Podkreślił, że jeśli ze ściany zostanie usunięty krzyż, to ściana nie staje się neutralna, ale jest ścianą, z której usunięto krzyż.