17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Arcybiskup Panamy: Dzięki wizycie w Polsce lepiej przygotujemy ŚDM

Ocena: 0
875

– Przeżyliśmy trzy intensywne dni, podczas których mogliśmy poznać, w jaki sposób zorganizowano Światowe Dni Młodzieży w Polsce – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie abp José Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący Konferencji Episkopatu Panamy.

fot. Michał Ziółkowski

Z kolei dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk zapowiedział podczas spotkania z mediami, że duchowym przygotowaniem Polaków do spotkania młodych będzie dzień modlitwy w intencji ŚDM, obchodzony 22. dnia każdego miesiąca.

Abp José Domingo Ulloa Mendieta podkreślił, że najważniejszymi zagadnieniami podjętymi podczas spotkań z organizatorami ŚDM w Krakowie było omówienie organizacji Dni w Diecezjach i wydarzeń centralnych, zwłaszcza logistyka i organizacja noclegów dla pielgrzymów. Ważnym działem była również obsługa medialna. – Widzimy wielkie znaczenie dobrego przygotowania tego wydarzenia pod kątem dziennikarzy. Zależy nam, by ci, którzy nie będą mogli przybyć do Panamy, również mogli współuczestniczyć w tym wydarzeniu – oświadczył hierarcha.

Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Panamie, ks. Romulo Aguilar opowiedział natomiast o duchowych przygotowaniach do tego międzynarodowego wydarzenia. – Podczas Światowych Dni Młodzieży będziemy się skupiać zarówno na Panamie, jak i na całej Ameryce Środkowej. To region, gdzie szczególnym kultem otoczona jest Maryja Panna. Może właśnie dlatego papież Franciszek wybrał na hasło ŚDM w Panamie maryjne zawołanie „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” – powiedział duchowny.

Przypomniał również, że Panama jest pierwszą diecezją w kontynentalnej części Ameryki Środkowej, gdzie dotarła Ewangelia, a było to w 1513 r. – Stąd Słowo Boże przekazywane było do innych krajów – zauważył ks. Aguilar. Wskazał także, że Panama jest krajem wielu męczenników, krajem, który musiał wiele wycierpieć na swojej drodze chrześcijaństwa.

Z kolei o polskich przygotowaniach do panamskich Światowych Dni Młodzieży mówił dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk. Wskazał, że ważnym elementem przygotowań duchowych polskiej młodzieży będzie obchodzony każdego 22. dnia miesiąca dzień modlitwy za ŚDM w Panamie.

Ks. Parafiniuk zapowiedział również drugą edycję programu „Bilet dla Brata”, w którym zbiórka pieniężna przeznaczona zostanie na dofinansowanie wyjazdów polskiej młodzieży na spotkanie z papieżem. – Doskonale wiemy, że Panama jest daleko, a wyjazd będzie dosyć kosztowny – wyjaśnia dyrektor KBO.

Duchowny przypomniał również, że w najbliższą Niedzielę Palmową, 9 kwietnia, nastąpi przekazanie symboli Światowych Dni Młodzieży delegacji z Panamy. Wtedy też młodzież z Polski przekaże swoim rówieśnikom z Panamy listy ze świadectwami i przeżyciami z Światowych Dni Młodzieży.

Konferencja prasowa z udziałem organizatorów Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 odbyła się 10 lutego w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie. Obecni na niej byli również rzeczniczka ŚDM Kraków 2016 Dorota Abdelmoula oraz zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ks. Jarosław Mrówczyński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter