Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Arcybiskup Większy Kijowsko-Halicki Światosław Szewczuk podziękował przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu za wizytę solidarności w Ukrainie.
Pragnę przekazać ciepłe słowa ogromnej wdzięczności, za odwiedziny i okazane wsparcie duchowe i moralne dla naszego Kościoła i całego narodu ukraińskiego broniącego swojej suwerenności, niezależności, terytorialnej integralności i prawa do samostanowienia
- napisał abp Światosław Szewczuk w liście do abp. Stanisława Gądeckiego.
Odczuwamy wraz z całym naszym Synodem ogromną więź braterstwa z Episkopatem Polski w świętej sprawie łączenia naszych narodów i Bożym dziele dialogu, zapoczątkowanym trzydzieści pięć lat temu w Rzymie, przez niestrudzonego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego św. Jana Pawła II
– czytamy w liście.
Abp Szewczuk w liście do Przewodniczącego KEP #Ukrainahttps://t.co/QHQkWTgFmU pic.twitter.com/LSkZAeF2P4
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) May 25, 2022
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował Przewodniczącemu Episkopatu Polski „za słowa otuchy i zapewnienia skierowane do udręczonego społeczeństwa, mówiące o nieustannej otwartości i gotowości niesienia pomocy ze strony Kościoła i narodu polskiego dla najbardziej potrzebujących i poszkodowanych w wyniku prowadzonych działań wojennych ze strony Rosji”.
Zaprosił też go do udziału w uroczystym otwarciu plenarnego zebrania synodalnego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, które rozpocznie się 7 lipca w Przemyślu.
W imieniu własnym oraz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dziękuję za wszelkie dotychczasowe wyrazy życzliwości i pamięci oraz pozdrawiam gorąco w duchu braterskiej więzi i miłości
- napisał abp Szewczuk w liście z podziękowaniem za wizytę w Ukrainie.
Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem przebywali w Ukrainie od 17 do 20 maja. Odwiedzili Lwów, Kijów, Irpin i Buczę.
Tekst listu abp. Szewczuka:
Ukrainian Greek Catholic Church
Sviatoslav Shevchuk
Major Archbishop of Kyiv-Halych
Kyiv, 24.05.2022
Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Metropolita Poznański
Najczcigodniejszy Księże Arcybiskupie,
pragnę przekazać ciepłe słowa ogromnej wdzięczności, za odwiedziny i okazane wsparcie duchowe i moralne dla naszego Kościoła i całego narodu ukraińskiego broniącego swojej suwerenności, niezależności, terytorialnej integralności i prawa do samostanowienia. Odczuwamy wraz z całym naszym Synodem ogromną więź braterstwa z Episkopatem Polski w świętej sprawie łączenia naszych narodów i Bożym dziele dialogu, zapoczątkowanym trzydzieści pięć lat temu w Rzymie, przez niestrudzonego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego św. Jana Pawła II. Chciałbym szczerze podziękować Ekscelencji za słowa otuchy i zapewnienia skierowane do udręczonego społeczeństwa, mówiące o nieustannej otwartości i gotowości niesienia pomocy ze strony Kościoła i narodu polskiego dla najbardziej potrzebujących i poszkodowanych w wyniku prowadzonych działań wojennych ze strony Rosji.
Korzystając z okazji pragnę zaprosić Ekscelencję do udziału w uroczystym otwarciu plenarnego zebrania synodalnego UKGK, które rozpocznie się 7 lipca Boską Liturgią w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu o godz. 10.00, po czym po wspólnym posiłku, o godz. 15.00 – rozpocznie się plenarna sesja Synodu Biskupów UKGK w Wyższym Rzymskokatolickim Seminarium Duchownym, przy ul. Zamkowej 5. Będziemy ogromnie zaszczyceni jeśli Ekscelencja przyjmie nasze łaskawe zaproszenie i wygłosi osobiście lub w razie niemożności za pośrednictwem delegata, specjalne przesłanie do biskupów synodalnych.
W imieniu własnym oraz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dziękuję za wszelkie dotychczasowe wyrazy życzliwości i pamięci oraz pozdrawiam gorąco w duchu braterskiej więzi i miłości.
Życzę z głębi serca, aby Boże błogosławieństwo towarzyszyło Księdzu Arcybiskupowi w służbie Kościołowi, poprzez mądre przewodniczenie pracom Konferencji Episkopatu Polski a moc Ducha Świętego wspomagała w działaniach służących pomnażaniu dobra.
Pozostaję szczerze oddany w Chrystusie Panu,
+ Światosław
Czytaj także:
- Przewodniczący KEP: owocem wizyty polskich biskupów na Ukrainie może być autentyczne pojednanie (wywiad)
- Przewodniczący Episkopatu: Wizyta biskupów w Ukrainie osiągnęła swój cel
- Biskupi z Polski modlili się w Soborze Mądrości Bożej o pokój na Ukrainie
- Abp Gądecki: Ukraina i Polska powinny sobie wzajemnie pomagać