„Ojciec i nauczyciel młodzieży" - tak mówił o nim św. Jan Paweł II. 31 stycznia, Kościół wspomina św. Jana Bosko, założyciela Towarzystwa św. Franciszka Salezego (salezjanów) oraz Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, nazywanych salezjankami.
Święty Jan Bosko opiekował się tzw. dziećmi ulicy, organizował oratoria dla młodzieży. Stworzył program wychowawczy, którego głównymi filarami były nauka i modlitwa. Uczył podopiecznych, jak wypełniać religijne obowiązki i radośnie spędzać czas.
Urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. W 1841 r. przyjął święcenia kapłańskie. Posługiwał wśród więźniów i chorych. W 1844 r. otworzył pierwsze oratorium dla młodzieży na przedmieściach Valdocco. Trzy lata później ksiądz Bosko założył kolejne oratorium, w 1852 r. zbudował kościół dla swoich podopiecznych, a następnie otworzył dla nich zakłady pracy. W 1855 roku założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego – salezjanów. Pierwszym jego członkiem został Michał Rua, późniejszy następca św. Jana Bosko. Kontynuacją jego dzieł apostolskich było powstanie w 1872 r. żeńskiej gałęzi salezjanów - Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, nazywanych salezjankami. Zgromadzenie dwa lata później wysłało pierwszych misjonarzy do Ameryki; w międzyczasie w całej Europie powstawały domy salezjańskie.
Św. Jan Bosko obdarzony był wieloma nadprzyrodzonymi darami. Miał dar przenikania ludzkich sumień. Jeden z wychowanków zapytał go kiedyś, czy ten zna jego aktualne grzechy i zdziwił się, kiedy ksiądz na ucho wymienił mu wszystkie jego przewinienia.
Święty znany był również z proroczych snów i wizji. Jedna z nich dotyczyła przyszłych dziejów Kościoła. To obraz dwóch flot, które stają naprzeciw siebie. Walka między nimi, to walka z nieprzyjacielem oraz prześladowania, jakie będzie musiał przejść Kościół. Na czele okrętu flagowego stoi papież i przejmuje jego stery. W wizji pojawiają się również dwie kolumny okryte światłem. Na jednej z nich jest Hostia z napisem: Sanctus Credentium (ratunek dla wierzących); na drugiej, mniejszej: Auxilium Christianorum (wspomożenie dla chrześcijan). Św. Jan Bosko wyjaśniał, że ratunkiem dla ludzi będzie Eucharystia oraz Najświętsza Maryja Panna.
Jedną z bardziej znanych wizji włoskiego świętego była jego wizja piekła: drogi, którą określił jako wygodną, niewybrukowaną, ale gwałtownie schodzącą w dół, prowadzącą prosto do ziejącego ogniem pieca. Św. Jan Bosko widział podążających nią licznie chłopców. Na tej drodze były też wypisane grzechy: pycha, nieposłuszeństwo, zazdrość, nieczystość, obżarstwo, lenistwo, złość. W wizji świętego pojawiają się także dwa miecze: Najświętszy Sakrament i Matka Boża oraz symbolizujący spowiedź młotek. Na odrzwiach z brązu widoczny jest napis: „Miejsce, gdzie nie ma zbawienia”. Ks. Bosko zapytał Boga o ratunek dla idących tą drogą i usłyszał wyraźnie słowa: Avertere – Zmień życie.
Święty posiadał również dar cudownego uzdrawiania chorych. Znane jest rozmnożenie komunikantów podczas sprawowania Eucharystii, uzdrowienie chłopców dotkniętych ospą. Dawał chorym pigułki z chleba albo z mąki i cukru, polecał im odmawiać przez trzy, niekiedy przez dziewięć dni jedno „Zdrowaś Maryja" i „Witaj Królowo", i uwalniał ich w ten sposób od najcięższych nawet chorób. Jako młody kapłan, w roku 1849 wskrzesił pewnego chłopca z martwych.
Podziwiali go i ludzie biedni i prości, i wykształceni, posiadający wysoki status społeczny. Nazywali go świętym nawet wrogowie Kościoła, jak współczesny minister wyznań Urban Ratazzi, twórca ustawodawstwa włoskiego zwróconego przeciw Kościołowi katolickiemu. Przyznał on: „Ksiądz Bosko jest może największym cudem tego stulecia".
Św. Jan Bosko cieszył się również wielkim szacunkiem papieży. Pius IX nazywał go „skarbem Włoch", a Leon XIII „świętym człowiekiem". Z kolei papież Franciszek w liście z okazji dwusetlecia urodzin św. Jana Bosko dziękował Bogu za tak wielkiego świętego i wskazywał na zasadnicze aspekty duchowego i duszpasterskiego dziedzictwa Świętego.
Ksiądz Bosko uczy nas przede wszystkim, aby nie stać bezczynnie, ale zaangażować się, zaproponować ludziom młodym integralne doświadczenie wychowawcze, które - mocno oparte na wymiarze religijnym - zaangażuje umysł, uczucia, całą osobę, uważaną zawsze jako stworzoną i kochaną przez Boga.
- czytamy we wspomnianym liście.
Innym razem, podczas swojej wizyty w Turynie w 2015 roku Ojciec Święty wskazał m.in. na tradycję konkretnego podchodzenia przez salezjanów do napotykanych problemów duszpasterskich.
W tamtym okresie, pod koniec XIX wieku, ten region Włoch był masoński i pełen księżożerczych antyklerykałów, także demoniczny, co podkreślam, bo Turyn to jeden z punktów tej demoniczności. A przecież policzcie ilu świętych stąd wyszło! Pan dał pewną misję rodzinom tamtych czasów. Dzisiaj wiele spraw zostało ulepszonych, są komputery i tyle innych rzeczy. Ale sytuacja młodych jest mniej więcej podobna. Ks. Bosko pracował właśnie z takimi: bez pracy, bez nauki, z żyjącymi na ulicy.
- mówił papież.
Św. Jan Bosko zmarł 31 stycznia 1888 r. Pius XI beatyfikował go 2 czerwca 1929 r., a kanonizował 1 kwietnia 1934 r., w Wielkanoc.
Jest patronem młodzieży, młodych robotników i rzemieślników.
Relikwie św. Jana Bosko znajdują się w Bazylice Wspomożycielki Wiernych w Turynie. Relikwiarz ma postać figury wiernie oddającej postać świętego, w której zostały umieszczone relikwie – kości prawej dłoni.
W chwili śmierci Założyciela zgromadzenie salezjanów miało 58 domów i liczyło 1049 członków. Obecnie ponad 16 000 salezjanów prowadzi 1830 placówek w 128 krajach świata. Rodzina Salezjańska, do której należą zakonnicy i świeccy żyjący duchowością ks. Bosko, liczy ponad 400 000 członków.
Przeczytaj także: Inspirujące myśli św. Jana Bosko
Źródło: brewiarz.pl, książka ks. J. Barganowski, „Sny – wizje św. Jana Bosko, Apostoła Młodzieży”, Warszawa 1990.