22 kwietnia
poniedziałek
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zabawa w miejscach pamięci

Ocena: 5
1072

Berlin to jeden z ulubionych celów weekendowych wypadów Polaków, zwłaszcza należących do młodego pokolenia. Po pierwsze, znajduje się niedaleko, po drugie jest modną metropolią, a po trzecie zawsze dostarcza różnorodnych form rozrywek. A jak wiadomo, na przykład z Facebooka, udany wyjazd to taki, z którego można wstawić oryginalne selfie na portalach społecznościowych, ukazujące, jak to gość świetnie się bawił.

W Berlinie już nie Brama Brandenburska czy Mur Berliński przyciągają turystów, ale wzniesione w ostatnim czasie nowoczesne miejsca pamięci, jak Muzeum Żydowskie czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, zwany też Pomnikiem Holokaustu. Muzeum zaprojektowane jest przez pochodzącego z rodziny polskich Żydów znanego architekta Daniela Libeskinda, którego budynki czy instalacje automatycznie przyciągają rzesze turystów ze względu na renomę ich autora. Jeszcze chętniej odwiedzany jest Pomnik Holokaustu, znajdujący się w samym centrum Berlina i zajmujący olbrzymią powierzchnię 19 tys. metrów kwadratowych. Pomnik ten rocznie odwiedza kilka milionów osób, a istnieje on dopiero od 2005 roku. Składa się z ponad 2700 betonowych bloków, ustawionych pionowo w szeregach, z których najwyższe sięgają niemal 5 m wysokości. Kiedy wejdzie się w ten betonowy labirynt, człowiek czuje się przytłoczony jego ogromem i ciężarem, co też ma symbolizować ogrom tragedii Holokaustu. Tak jednak odczuwają nieco starsi turyści, którzy jako tako orientują się w historii nowożytnej Europy i świata.

Młodsze pokolenie, co nie powinno dziwić, jeśli się weźmie pod uwagę coraz mniej rzeczowe, a coraz bardziej ideologiczne programy edukacyjne na Zachodzie, wie tylko tyle, że to, co jest związane z judaizmem, jest modne. I dlatego warto zrobić sobie na pomniku selfie, aby wstawić je na Facebooku bądź Twitterze. Zresztą podobne reakcje młodzieży napotkałam na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, gdzie przed bramą z napisem „Arbeit macht frei” odgrywa się niekiedy bitwa na selfie.

Ktoś jednak zauważył ten nietakt i postanowił go obnażyć. Izraelski artysta mieszkający w Berlinie, Shahak Shapira, stworzył projekt fotograficzny pod nazwą „Yolokaust”, w którym wykorzystał zdjęcia z portali społecznościowych, zrobione na terenie Pomnika Holokaustu. Na zdjęciach tych widzimy, jak turyści skaczą po pomniku, wyginają się, stroją miny, urządzają pikniki – a wszystko w myśl zasady: „Żyjesz tylko raz” (You only live once – YOLO). To jej bezmyślność Shapira obnaża już w tytule swojego projektu. Tłem tych zdjęć uczynił on jednak stosy ludzkich zwłok, aby pokazać, że bawiąc się na pomnikach ofiar, bawimy się tak naprawdę na ich prochach, co jest bezczeszczeniem ich pamięci. Niby to takie oczywiste, a jednak dla coraz mniejszej liczby osób.

Pamiętam, jak podczas wizyty w b. niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau jeden z polskich księży zaproponował grupie, aby każdy z osobna przeszedł się po terenie obozu, odmawiając modlitwę za pomordowanych w tym miejscu ludzi. To wystarczyło, aby nikt nie wyjął z kieszeni smartfona, a niektórzy wyjęli różaniec. I wizyta przemieniła się ze zwykłej wycieczki turystycznej w oddanie czci pamięci ofiar. Okazuje się, że samo stawianie pomników i tworzenie miejsc pamięci jeszcze niewiele daje bez uprzedniej edukacji ich potencjalnych odbiorców. Hasło użytkowników mediów społecznościowych „Żyjesz tylko raz” można by uzupełnić słowami: „więc zachowuj się przyzwoicie”.

 

Idziemy nr 5 (591), 29 stycznia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Poniedziałek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 1-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter