21 stycznia
sobota
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM, czyli czysty zysk

Ocena: 4.9
169

Media rozpisują się o gigantycznych kosztach zorganizowania w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Jeszcze w czerwcu pewien lewicowy portal grzmiał o pół miliarda zł – naszych złotych z podatków! Przeliczył się dwukrotnie, a nawet dziesięciokrotnie.

ŚDM kosztowały 200 mln zł. Najwięcej – 110 mln zł – wyniosła obsługa pielgrzymów: niezbędniki pielgrzyma, zorganizowanie ich zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz ubezpieczenie i aplikacje mobilne. Wydarzenia centralne i towarzyszące pochłonęły 67 mln zł.

Archidiecezja krakowska, organizator Światowych Dni Młodzieży, pozyskiwała finansowanie z pięciu źródeł: ze składek w parafiach (19,6 mln zł), darowizn prywatnych i z firm (17,9 mln zł), dochodów spółki ŚDM (1,6 mln zł). Najwięcej, bo 70 proc. całej sumy – ze składek uczestników, które przyniosły 142,7 mln zł i już dawno się zwróciły. I wreszcie z budżetu państwa poszło na ŚDM – uwaga! – 19,4 mln zł.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (588), 8 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 stycznia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

AUDIONajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły