12 stycznia
niedziela
Grety, Arkadiusza, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozdział, czyli wykluczenie

Ocena: 0
2248
Na czym polegać ma „rozdział Kościoła od państwa”, który w swym „nowoczesnym państwie świeckim” chcą wprowadzić radykalne środowiska liberalne i lewicowe? W praktyce na tym, że w debacie publicznej większość nie może i nie powinna przyjmować stanowiska, które Kościół i opinia katolicka uważają za prawdziwe, sprawiedliwe i wypełniające dobro wspólne. Po to, żeby przed takim nieszczęściem uchronić „społeczeństwo pluralistyczne”, Kościół w ogóle nie powinien wypowiadać się w sprawach publicznych, a katolicy w działalności publicznej powinni zwracać bardzo staranną uwagę na swoje sumienie, by… przypadkiem się nim nie kierować. Dopóki będą mu bowiem posłuszni, „rozdział Kościoła od państwa” będzie niepełny.

Wbrew narzucanemu opinii publicznej przekonaniu – ów „rozdział Kościoła od państwa” nie ma oparcia ani w 25., ani w żadnym innym artykule Konstytucji Rzeczypospolitej. Tak jak radykalny liberalizm nowej generacji nie ma oparcia w pierwotnej tradycji liberalnej. Wicehrabia de Tocqueville głos Kościoła i innych autorytetów w życiu publicznym uważał za niezbędny, by demokracja nie zamieniła się w chaos.

Ale radykalny liberalizm też boi się chaosu i politycznej dezorientacji społeczeństwa. I bynajmniej nie postuluje przeprowadzenia „rozdziału od państwa” wszystkich ośrodków, które na opinię publiczną mogą wpływać. Wcale nie chce chronić wyborców i polityków przed głosowaniem „pod presją” koncernów medialnych. Nie kwestionuje też autentyzmu przekonań tych, którzy zaufaniem do mediów się kierują. Nie domaga się więc milczenia wielkich stacji telewizyjnych i wielkonakładowych dzienników w debacie o tzw. aborcji, edukacji homoseksualnej czy finansowaniu in vitro, by posłowie mogli w sposób wolny od jakichkolwiek sugestii wypowiadać się w tych kwestiach. Obowiązek milczenia zarezerwowany jest dla Kościoła. Właśnie po to, by ci, którzy chcą zająć jego miejsce w społeczeństwie, mogli sprawować rząd dusz, budując swą postchrześcijańską „cywilizację”.

Marek Jurek
Idziemy nr 34 (415), 25 sierpnia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 stycznia

Święto Chrztu Pańskiego
Jan powiedział: «Idzie mocniejszy ode mnie;
On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem».

+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Łk 3, 15-16.21-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Powiązani z Chrystusem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter