10 grudnia
poniedziałek
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

GUS: 6,8 proc. to rekordowo niskie bezrobocie

Ocena: 0
442

Stopa bezrobocia we wrześniu jest rekordowo niska – ocenił dla PAP prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych Bohdan Wyżnikiewicz. W jego ocenie to dobry sygnał dla gospodarki, ale  do końca roku bezrobocie może wrócić do poziomu 7 proc.

fot. pixabay.com

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,8 proc. w porównaniu z 7,0 proc. w sierpniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.117,1 tys. wobec 1.136,1 tys. osób przed miesiącem – wskazał GUS.  

To jest rekordowo niskie bezrobocie. Spadek bezrobocia przez ostatnie trzy miesiące był stabilny – w okresie letnim od czerwca do sierpnia bezrobocie było na poziomie 7 proc. – powiedział PAP Wyżnikiewicz.

Jak podkreślił szef Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG), gospodarka w dalszym ciągu "chłonie siłę roboczą" i sięga po zasoby osób bezrobotnych. To korzystne zjawisko, bo poprawia się ich byt materialny. Aczkolwiek przedsiębiorcy chcieliby jeszcze więcej osób zatrudniać i ludzi o wyższych kwalifikacjach, których z tego zasobu bezrobotnych nie bardzo mogą uzyskać – ocenił ekspert.

Według Wyżnikiewicza to również świadczy o tym, że "sytuacja na rynku pracy jest dosyć trudna".

Jak ocenił ekonomista do końca roku bezrobocie może wzrosnąć. Na podstawie danych z ubiegłego roku i lat poprzednich można domniemywać, że do końca roku bezrobocie może wrócić do poziomu 7 proc. – wskazał.

Jak dodał, we wrześniu w dalszym ciągu trwają prace sezonowe, była dobra pogoda, budownictwo mieszkaniowe notuje dobre wyniki, więc przedsiębiorstwa z tego sektora zatrudniają ludzi.

To jest generalnie dobry sygnał dla gospodarki, że stopa bezrobocia obniża się. W drugim ujęciu – według definicji Eurostatu – bezrobocie jest jeszcze niższe. Przez to jesteśmy w grupie krajów UE, gdzie stopa bezrobocia jest najniższa – podkreślił Wyżnikiewicz.

Jego zdaniem, skoro stopa bezrobocia rejestrowanego się zmniejsza, oznacza to, "że część ludzi z szarej strefy znajduje zatrudnienie formalne". (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -