26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: pierwsza mobilna łaźnia dla bezdomnych

Ocena: 0
823

W Warszawie stanęła w środę pierwsza mobilna łaźnia, w której bezdomni mogą skorzystać z toalety, zmienić bieliznę i wziąć prysznic. Łaźnię, na zlecenie urzędu miasta, prowadzi Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

fot. Mark O Rourke Photography/Foter.com/CC BY-ND

Jak informuje stołeczny ratusz, łaźnia stanie po kolei w trzech różnych punktach miasta, w zależności od potrzeb danego rejonu. Obecnie znajduje się przy ul. Wenedów.

W komunikacie, opublikowanym na stronie urzędu miasta czytamy, że łaźnia zapewnia "możliwość skorzystania z toalety, umycia się pod prysznicem, wymiany bielizny i jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych". Ponadto bezdomni znajdą w niej przybory do golenia, mogą skorzystać z usługi fryzjera a pracownicy udzielą im informacji o możliwościach uzyskania pomocy w innych instytucjach. Dziennie łaźnia może przyjąć ok. 60 osób. W obiekcie wydzielono osobne pomieszczenia sanitarne dla kobiet i mężczyzn.

Rada Miasta przeznaczyła na realizację projektu milion zł. Inicjatorką projektu jest warszawska radna Aleksandra Scheybal-Rostek.

Jedyna w Warszawie łaźnia dla bezdomnych mieści się w ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej 1. Codziennie korzysta z niej ok. 40 osób.

Jak informują przedstawiciele urzędu miasta, Warszawa dofinansowuje m.in. 20 placówek noclegowych dla osób bezdomnych (noclegownie, schroniska, schroniska specjalistyczne, mieszkania treningowe), dysponujących łącznie około 1400 miejscami, siedem bezpłatnych jadłodajni, wydających ponad 2000 posiłków dziennie, cztery punkty poradnictwa, w tym punkt poradnictwa prowadzony przez Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, łaźnię oraz dodatkowo w sezonie zimowym dwie dzienne ogrzewalnie.

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi cztery świetlice socjoterapeutyczne, dwie jadłodajnie dla ubogich, pięć placówek medycznych NZOZ, trzy hospicja domowe, dom samotnej matki, dwa domy dziennego pobytu, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla dziewcząt z orzeczoną niepełnosprawnością, dwa Centra Interwencji Kryzysowej, dwa Środowiskowe Domy Samopomocy, Katolicki Ośrodek Duszpasterstwa Osób Specjalnej Troski, Legionowskie Centrum Charytatywno-Opiekuńcze. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter